A döntés a múlt heti dubaji tárgyalásokat követően született meg, amelyeken az iraki központi bank – amely tavaly már nyolc bankot kitiltott a dollártranzakciókból – valamint az amerikai pénzügyminisztérium és a Federal Reserve képviselői vettek részt.
Irak több mint 100 milliárd dollárnyi tartalékot tart az Egyesült Államokban, és egyike azon kevés országnak, amelyek mind Washingtonnak, mind Teheránnak szövetségesei. Irak ezáltal nagymértékben kitett az amerikaiak jóindulatának annak érdekében, hogy hozzáférhessen olajbevételeihez és pénzügyi forrásaihoz.
Az OPEC második legnagyobb olajtermelőjeként azonban Irak is célkeresztbe kerülhet, miután Donald Trump amerikai elnök ebben a hónapban bejelentette, hogy visszatér a „maximális nyomásgyakorlás” politikájához Iránnal szemben.
Irán szomszédjára és szövetségesére, Irakra egyfajta gazdasági „tüdőként” tekint, és jelentős katonai, politikai és gazdasági befolyással bír az országban az általa támogatott erős síita milíciák és politikai pártok révén. Keményvalutát is szerez Irakból az export révén, valamint bankrendszerén keresztül képes kijátszani bizonyos amerikai szankciókat.
A Reuters tavaly decemberben leplezett le egy kifinomult fűtőolaj-csempész hálózatot, amely évente legalább 1 milliárd dolláros bevételt termel Iránnak és szövetségeseinek, és amely 2022 óta, Mohamed Sía al-Szudáni miniszterelnök hivatalba lépése óta virágzik Irakban.
A dollártranzakcióktól eltiltott bankok továbbra is működhetnek, és más devizákban folytathatnak tranzakciókat – közölte az iraki központi bank. Azonban a döntés jelentősen korlátozza a dollárban történő ügyletkötési lehetőségeiket, ami megnehezíti az országon kívüli pénzügyi műveleteiket.
Az érintett öt bank a következő:
- Al-Mashreq Al-Arabi Islamic Bank
- United Bank for Investment
- Al Sanam Islamic Bank
- Misk Islamic Bank
- Amin Iraq For Islamic Investment and Finance
A jelenlegi iraki kormány hatalomra kerülését erős, Irán-barát pártok és fegyveres csoportok támogatták, amelyek érdekeltek Irak rendkívül informális gazdaságában, beleértve a pénzügyi szektort, amelyet régóta a pénzmosás melegágyának tartanak.
A Szudánival együttműködő nyugati tisztviselők eddig elismerően nyilatkoztak a miniszterelnök azt célzó politikájáról, hogy gazdasági eszközökkel akadályozza Iránnak és szövetségeseinek dollárhoz való hozzájutását. Azonban Trump kormányzatának visszatérésével várhatóan tovább fokozódik az Irakra nehezedő nyomásgyakorlás.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images