Portfolio: Az első hetek PMÁP-kamatfizetései után mit látnak az Erste Banknál: mennek vagy maradnak a lakossági állampapír-befektetők?
Harmati László: A valamilyen pénzügyi eszközbe való újrabefektetési arány egyelőre magasabb az általunk vártnál, bár elég nagy tömegű kamat, lejáró tőke és visszaváltott megtakarítás keresi még a lehetőségeket, a „parkoló pénzek” volumene tükrözi a bizonytalanságot. A lakáspiaci kínálat korlátos, a megugró árak is riasztják a keresletet. A banki és biztosítói adóracionalizáló állampapír-kereslet még lefelé moderálja az állampapírhozamokat, a lakossági állampapírok hozama sem kiugró, a vártnál magasabb inflációs adatok és a forint év eleji gyengélkedése meg inkább feljebb horgonyozzák a hozam elvárásokat. Akik újrabefektetnek, jellemzően középtávra ajánlott befektetési termékeket választanak, nem úgy tűnik tehát, hogy az elköltésre készülnének. Az is látható, hogy
a lakossági megtakarítások egyre nagyobb része a devizás lehetőségeket is keresi.
A Portfolio több mint 10 ezres felmérése is azt mutatja, sokan gondolkoznak devizás befektetésben. Van ezzel dolga a magyar bankrendszernek?
Mindenképpen van. Az eurizáció a korábban elmondottak miatt erősödik a reálszférában és - ahogy a felmérés is mutatja – a lakosság megtakarításaiban és tranzakciós szokásaiban is. Az FX- konverziós és tranzakciós ajánlatok megújítására készülünk mi is az Erstében, ezért idéntől növeltük a középárfolyamos devizaváltás összeghatárát, ezekre az összegekre a konverziós illetéket sem terheljük ügyfeleinknek és továbbra is online válthatnak kártyát különböző devizás számlák között. De ez nem elég, ha megnézzük a fintechek devizaajánlatait – instant cross border utalások, automatikus számla-választás különböző devizákban történő kártyás fizetéseknél -, van még teendőnk, igyekszünk idén és jövőre ezekkel is megérkezni. Megtakarítási oldalon pedig szintén komoly lehetőséget látunk és nemcsak devizás alapokat tekintve, hanem az ETF-kínálat, a rendszeres devizás befektetések, valamint a hagyományosabb, nem befektetési alapú rendszeres célhoz kötött megtakarítási formák euróalapúvá tételében.
![Harmati László 3](https://pcdn.hu/articles/images-xs/h/a/r/harmati-laszlo-3-732955.jpg)
Ingyenes értékpapírszámla-vezetést és számlanyitásonként 40 ezer forint jóváírást jelentett be év elején az Erste az új befektetőknek március végéig. Szándékosan igazították a PMÁP-kamatfordulókhoz az akciót?
Nem, ezen már régóta dolgoztunk, mögötte pedig az a megfontolás áll, hogy a 25-65 év közötti korosztály bankszámla-penetrációja 90% feletti Magyarországon, ehhez képest a bankoló lakosság kevesebb mint 15%-ának van értékpapírszámlája. Nálunk az Erstében ez már 26% feletti, de még ez is kevés, figyelembe véve azt, hogy a befektetések demokratizálásán dolgozunk, a hagyományos vagyonkezelési szolgáltatások mellett a kisösszegű rendszeres befektetők számának növelésén, a nekik adott tanácsadás digitalizációján keresztül. A fintecheknél bevált ügyfélszerzési stratégiát dolgoztunk ki, ennek lényege, hogy
egy jól definiált, önmagában is értékes szolgáltatással lépünk be az ügyfél bankszolgáltatási tárcájába, és onnan bővítjük tovább a kapcsolatot.
A George alkalmazással úgy is ügyfél lehet valaki a magyar Erstében, ha csak befektetése, hitelkártyája vagy éppen digitalizált lakást-takarékpénztári, önkéntes nyugdíjpénztári számlája van nálunk, nincs szükség ezekhez bankszámlára.
Nominális rekordot döntött tavaly a lakossági hitelezés: 1351 milliárd forintnyi lakáshitelt és 819 milliárd forintnyi személyi kölcsönt helyeztek ki a bankok. Határ a csillagos ég?
Kétségkívül jelentőset ugrott 2023-hoz képest a lakossági hitelkereslet, a rekordokkal együtt viszont továbbra is elmondható, hogy a környező országokkal vetjük össze, a magyar lakosság alulhitelezettnek számít. A lakossági hitel/GDP számokban hátul kullogunk, a 15% körüli hazai érték nemcsak Szlovákia 43%-ához képest, de Horvátország és Csehország 30% feletti mutatóihoz képest is elmarad. A sekély lakossági hitelpiacok csapdájából való kikerülésnek három komponense van: az egyik nyilván a stabilan alacsony kamatkörnyezet, a háztartások eladósodási hajlandósága, a harmadik pedig a fejlett hitelezési infrastruktúra. Míg Magyarországon tíz emberből csak négy vesz fel hitelt lakásvásárláshoz, Szlovákiában hét. Az átlagos hitelfutamidő ott csaknem 10 évvel hosszabb, mint nálunk, a hitelösszegek így 30-40%-kal magasabbak lehetnek. 2024-ben a teljes szlovák lakáshitel folyósítás 5,5 millárd euró volt. Ez csaknem kétszer több, mint a magyar 1351 milliárd forint új hitel, látványos támogatási rendszerek nélkül úgy, hogy kb feleannyi háztartás van ott. A potenciál tehát jól látható. És az is, hogy nem pusztán a stabilabb makrokörnyezet, az euro-zóna az oka a különbségnek, hanem az, hogy a hitelezési infrastruktúra is fejlettebb, de erről már sokat beszéltem korábban is, a Bankszövetség pedig rég elkészítette az erre vonatkozó javaslatokat. A felzárkózásban a bankoknak is van szerepe, de a hitelezési szándékot jól mutatják a sokszor állampapírhozam közeli vagy alatti hitelajánlatok, digitalizációban pedig mindenki elkötelezett. Ehhez jó lenne ha a központi adatbázisból történő jövedelemvizsgálat nálunk is 60-70%-os lenne, ez például azt jelentené, hogy
nem kellene megkülönböztetnünk a saját és másik banki ügyfelet kockázati elbírálás folyamatában, nőne a torta és a hozzáférés is.
![Harmati László2 2](https://pcdn.hu/articles/images-xs/h/a/r/harmati-laszlo2-2-732961.jpg)
Mekkora lakásáremelkedésre számít idén?
Az ingatlanárak várható alakulásának a megítélése nem egységes a piacon, én inkább
azok közé tartozom, akik átlagosan 10-12%-os áremelkedésre számítanak.
Ez nyilván részpiacokon ez nagyobb is lehet, befektetői kereslet visszatérése miatt. A még mindig strukturálisan szűkös lakáskínálat, az inflációs bizonytalanságok is tolják az árakat. Viszont a megfizethetőségi korlátok komoly fékezők. Tartós hozamcsökkenés és az imént leírt hitelpiaci mélyülés és a kínálatbővülés oldhatja ezt az árfeszültséget.
Az MNB nem olyan régi adatai szerint darabszám alapján a lakáshitelek 56%-át veszi fel a legtöbbet kereső felső 20%, és 80%-át a felső 40%. A befektetések mellett szükség van a lakáshitelek „demokratizálására” is?
Igen, és szerintem ebben elsősorban a felújításokra érdemes támaszkodni.
A lakásállomány energiahatékonysági felújítása a demográfiailag romló környezetben sok tekintetben fontosabb elem, mint a lakásállomány bővítése. Ezért látok lehetőséget azokban a támogatásokban, melyek otthonfelújításra irányulnak, ugyanakkor üdvözölnénk, ha az összegét kiigazítanák és lenne célzott és kiterjedt program a társasházakra is. .
Lehetővé tette a kormány, hogy idén adómentesen törjük fel lakáscélra az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításunkat. A kormány 300 milliárdos kiáramlással számol, reálisnak tartja ezt? Hogy érintheti az intézkedés a lakáshitelpiacot?
A kisebb, korábban munkáltatók által feltöltött, majd inaktívvá váló számlák nagy része megmozdulhat,
a rendszeres megtakarítók túlnyomó része azonban nem hiszem, hogy lépni fog. Aki igen, azoknak is egy része inkább hitelt törleszt belőle vissza.
A lakossági lakásberuházási hajlam erősítésének szándékát értem és nehéz vele nem egyetérteni, de nem biztos, hogy az egyébként is sok sebből vérző hosszú lejáratú lakossági öngondoskodási termékek rovására kell ezt megtenni. A nyugdíjtakarékosság fontosságát a jelenlegi adójóváírási rendszer is elismeri, ami szerintem az egyik legjobban kitalált támogatási rendszer.
A babaváró hitelre emlékeztető, de teljesen új hitelterméknek számító munkáshiteltől 500 milliárdos volument vár a kormány. Önök az elsők között léptek a piacra a termékkel, mik az első tapasztalatai és a várakozásai?
Az első pár hét adataiból azt látjuk, hogy minden ötödik munkáshitelt az Erste folyósította,
ha ez a lendület marad, akkor az általunk prognosztizált, 400 milliárd forintos teljes piacméret tartható lesz.
![Harmati László 5](https://pcdn.hu/articles/images-xs/h/a/r/harmati-laszlo-5-732949.jpg)
Hogy halad az Erste az ökoszisztémaépítés területén?
Egész jól haladunk. Az ügyfelek fogyasztási szokásait személyre szabottan követő cash-back programunk, a Moneyback versenytársakat megelőzve valósult meg, most már közel félmillió ügyfél tagja, és már több mint félmilliárd forintot térítettünk vissza az ügyfeleknek, nem holmi partikuláris történetről beszélünk tehát, ebben partnerünk a Dateo volt. A járatkésési biztosítás nyári sikere, amit a Companjon nevű insurtech partnerrel alósítottunk meg, azt mutatja, hogy a digitálisan igénybe vehető, eseményhez jól köthető, és automatizált kárintézést adó termékekre hatalmas igény van. A George tippeket, vagyis saját tranzakciós és viselkedési szokásainkhoz illesztett digitális javaslatokat és ötleteket a Personetics fejlesztette. Idén tervezzük egy energiahatékonysági felújítási szolgáltatás bevezetését is. Szeretnénk jól láthatóvá tenni az ügyfeleiknek, milyen munkálatokkal és finanszírozási lehetőségekkel tudják javítani ingatlanjaik energiahatékonyságát.
Fotók: Kasier Ákos / Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
A cikk elkészítésében a magyar nyelvre optimalizált Alrite online diktáló és videó feliratozó alkalmazás támogatta a munkánkat.