Az idei év első hónapjaiban a lakosság a számlaköltségek emelkedésével szembesült. E mögött a tavalyi évben megemelkedett tranzakciós illeték áll, ezt az adót ugyanis a bankok az idei évben átterhelték a lakossági ügyfelekre. (Egyébként a vállalati számláknál ez a díjváltozás már a tavalyi évben megtörtént.) Részletek:
Még magához sem tért a lakossági, sőt még teljes egészében le sem zajlott a tranzakciós illeték átterhelése – hiszen a Raiffeisen Banknál február 17-én lépnek életbe a megemelt díjak – máris jön az újabb költségemelés.
Közeleg az infláció mértékével megegyező díjemelés
Ebben az új díjváltozásban nincs meglepetés, a legtöbb bank tavasszal módosítani szokta a számlavezetéshez, megbízásokhoz kapcsolódó díjakat a fogyasztói árindex előző évi átlagos értékének megfelelően. A sokk inkább annak köszönhető, hogy ez idén pár hónappal az előző áremelkedést követően történik.
Már négy bank honlapján is megjelentek az új kondíciós listák, amik a díjemelést tartalmazzák:
- A CIB Banknál április 1-jétől
- A K&H Banknál április 1-jétől,
- az OTP Banknál március 1-jétől,
- az UniCredit Banknál március 1-jétől emelkednek a díjak az infláció miatt.
A többi pénzintézetnél nem jelentek még meg az új kondíciós listák, ez azonban nem azt jelenti, hogy ott nem kerül sor az inflációkövető áremelkedésre.
A díjemelkedés miatt
egy 49 ezer forintos éves költséggel rendelkező bankszámla – ez nagyságrendileg megfelelhet egy átlagos bankszámla éves díjának – 50800 forintra növekedhet.
Öröm az ürömben, hogy a 2024-es évre érvényes éves átlagos áremelkedés 3,7% volt, vagyis a díjemelkedés is legfeljebb ilyen mértékű lehet. Ez az elmúlt két év inflációjához – és az ezen ok miatti számlaköltségváltozásokhoz képest – mindenképpen egy jó hír.
Természetesen az áremelkedést bejelentett bankok sem alkalmazzák az összes számlájuk valamennyi díjtételére az áremelést. Lesznek, lehetnek olyan számlák, ahol nem érvényesítik a díjemelést, illetve lehetnek olyan megbízások, ahol a pénzintézetek nem alkalmazzák a díjemelést.
Az OTP is megszólalt
A hitelintézet a Központi Statisztikai Hivatal által megállapított 2024-es év átlagos inflációjának mértékével, 3,7 százalékkal változtatja meg a lakossági termékek díjait 2025. március 1-től. Ezzel párhuzamosan az OTP Bank más szolgáltatások költségeit csökkenti, illetve változatlanul hagyja és egyes meglévő díjkedvezményeket továbbra is megtart, ezek segítségével az ügyfelek mérsékelhetik az áremelés hatását - hívták fel a figyelmet.
Címlapkép forrása: Shutterstock