Mindenkit lepipált Magyarország a bankok nyereségével, de kik úsznak most meztelenül?
Bank

Mindenkit lepipált Magyarország a bankok nyereségével, de kik úsznak most meztelenül?

Aktív banki M&A-piacra számít a következő években is a Deloitte, de az új tanulmányuk ábráin már látszik: egyre kevesebb a felvásárlási lehetőség a régiónkban. Egyrészt kevés már az olyan európai nagybank, amely egy-egy országban túl kicsi mérettel mind a mai napig bent ragadt volna, másrészt nem látszódik olyan makrogazdasági sokk, amely kényszereladásra késztetné a gyengébb alapokon álló piaci szereplőket. Igaz, ma „dagály van”, és Warren Buffett szavalival apálykor fog kiderülni, ki úszott meztelenül. Az utóbbi időben a magyar bankrendszer mind a jövedelmezőségben, mind a konszolidáció mértékében lepipálta a régiót. Nézzük a Deloitte tanulmányának legfontosabb megállapításait!
Március 4-én lesz a Portfolio Biztosítás 2025 konferenciája, amelyen a biztosítási és közvetítői piac színe-java értékeli a piaci és szabályozási aktualitásokat, érdemes eljönni.

Közép- és Kelet-Európa gazdaságba 2024-ben mérsékelt, 1,9%-os növekedést mutatott, 2025-ben ez az ütem 2,6%-ra emelkedhet. Albánia és Szerbia teljesített tavaly a legjobban. A régiós munkanélküliségi ráta 2024-ben stabil maradt, ami a munkaerőpiac ellenállóképességét mutatja; az inflációs környezet mérséklődött, idén pedig a tavalyihoz hasonló prognosztizálható az Economist Intelligence Unit szerint – mondta Csoma Attila, a Deloitte menedzsere a tanácsadócég csütörtöki sajtóeseményén.

deloitte1

A bankok konszolidált mérlegfőösszege a GDP arányában csökkent a tavalyi első félévben, a visszaesés hátterében továbbra is a magas kamatkörnyezet és a szigorúbb hitelezési feltételek állnak, amelyek visszafogták a hitelezés dinamikáját. A lakossági hitelezés jobban, a vállalati gyengébben teljesített szerte a régióban, de mindkettő kilátásait javítja, hogy az infláció mérséklődésével a jegybankok monetáris lazításba kezdtek az utóbbi időszakban.

deloitte2

A bankpiaci penenetráció Észtországban és Csehországban a legmagasabb, hazánk ebből a szempontból a középmezőnyben foglal helyet. A szektor tőkehelyzetére továbbra sem lehet panasz, ez stabilitást ad az ágazatnak.

deloitte3

Ami a jövedelmezőséget illeti, 2024 első felében tovább emelkedett a bankok tőkearányos profitja. A magas nettó kamatmarzs a profitabilitás motorja, amit az alacsony kockázati költségek és a hatékony költséggazdálkodás is támogat. Az egész régióban éppen a magyar bankrendszernek volt a legmagasabb volt a tőkearányos megtérülése.

deloitte4

A makrogazdasági kihívások ellenére a nem teljesítő hitelek aránya (NPL-ráta) stabil maradt, 2024 júniusára a régióban átlagosan 2,4%-ot tett ki, ami minimálisnak számít (a hosszú távú 4-5%-os átlag alatt van), 2023-hoz képest még 0,1 százalékpontos csökkenést is jelent.  Nem realizálódott az a korábbi várakozás, amely szerint jelentős NPL-állományok épülnek fel.

deloitte5

A bankok tőzsdei értékeltsége a könyv szerinti értékhez képest még mindig csak 1 körül van, és elmarad a Covid előtti valamivel magasabb szinttől, bár a 2022. szeptemberi 0,7 körüli szintről már el tudod rugaszkodni. A meghatározó bankcsoportok piaci kapitalizációja ezzel együtt visszatért a háborút és az inflációs időszakot megelőző szintre. A lengyel szereplőket és a magyar OTP-t árazás alapján szereti a piac: ezek 1,2-1,5 közötti P/BV mellett árazzák, viszont orosz kitettsége miatt az osztrák Raiffeisen, más okból a francia Societe Generale a sereghajtók között van.

deloitte6

A régiós bankszektor nagy mértékben konszolidálódott 2017 és 2023 között: a szereplők száma 21%-kal, 237 bankról 187 bankra csökkent, Magyarországon 33-ról 19-re olvadt. A Deloitte szakértői továbbra is úgy vélik, hatékonyan működtetni egy bankot 5% feletti piaci részesedés felett lehet, a fő mozgatórugót ez jelentette az elmúlt évek konszolidációs folyamatában – ismertette Márton Albert, a Deloitte partnere.

deloitte7

Elsősorban egy makrogazdasági sokk, és egy ez által generált eredményességi és tőkesokk esetén állhat elő tranzakciós kényszer a piacon – fejtette ki Csomor Csaba igazgató. További konszolidáció elsősorban azokon a piacokon várható, ahol fragmentált a piac, és bizonyos nemzetközi szinten vezető bankcsoportok nem rendelkeznek stratégiai jelentőségű részesedéssel. Az alábbi ábrán elsősorban a pirossal, másodsorban a sárgával jelölt bank-ország kombinációk ide. A magyar OTP már végigment ezen a folyamaton: nagyon szépen racionalizálta a piacait.

deloitte8

Kifulladóban az M&A-lendület: a tranzakciók száma csökkent az elmúlt években a régióban, a legtöbb egyébként 2019 óta Magyarországon, Csehországban és Szerbiában történt.

deloitte9
deloitte1111

Az elmúlt 5 évben az OTP, az Erste és a Raiffeisen volt a legaktívabb a felvásárlói oldalon, míg az eladóknál a kényszerű exitje miatt a Sberbank, valamint a SocieteGeneral és a Dankse Bank említhető. 

deloitte10

Az M&A-tranzakciók esetében 1,1 a jellemző árazási szorzó a könyv szerinti értékhez képest, ez nem jelent érdemi elmozdulást a háború előtti időszakhoz képest, viszont a 2007 előtti, akár bőven 3 feletti árazások az akkori növekedési álmok szertefoszlása miatt ma már nem jellemzők.

deloitte11

2024-ben a magyar bankpiacon lassult a tranzakciós aktivitás, de ettől még érdekes az alábbi táblázat.

deloitte12

A jelentés a fintech piaccal is foglalkozik, és megállapítja: a flobális fintech piac nehézségekkel küzd, ennek elsődleges oka az, hogy szűkösek a befektetési források a restriktív monetáris környezet, valamint a befektetői érdeklődésnek az AI-szektor felé történő elmozdulása miatt.

deloitte13

A forrásszűke ellenére vannak kiemelkedő sikeres fintech tranzakciók a régióban, első helyen a romániai FintechOS, a lengyelországi Vodeno és a litvániai Finbee Verslui példáját említi a Deloitte.

deloitte14

Magyarországon a Simplepay megőrizte vezető pozícióját a hazai fintech szektorban. Az első öt szereplő között a SEON növekedése kiemelkedő: 2022-ben megduplázta árbevételét, majd 2023-ban 44%-kal bővült.

deloitte15

Címlapkép forrása: Schöning/ullstein bild via Getty Images

Kiszámoló

Új nap, újabb gyászos statisztika

A KSH ma kihozta a tavaly decemberi ipari termelés második becsléséről szóló statisztikai adatot. Egy év alatt 6,4%-kal csökkent az ipari termelés, miután már az előtte való évben is csökke

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Leleplezték a kormány digitális mestertervét -
Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Díjmentes előadás

Vigyázz, Kész, Tőzsde! Használd ki a legjobb akciókat!

Ne maradj le a legnagyobb számlanyitási akciókról! Megmutatjuk, hogyan indítsd el az első befektetésed, milyen bónuszokat érdemes kihasználni, és hogyan kezdhetsz bele a tőzsdei vagyonépítésbe.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
GettyImages-1348575765-árfolyam-bankjegy-deviza-fizetőeszköz-készpénz-lengyel-pénz-pénzügyek-valuta