Oroszország és Kína már régóta beszél az AI-együttműködésről, beleértve a katonai alkalmazásokat is, de ennek részleteiről kevés nyilvános információ áll rendelkezésre. A két ország "határok nélküli" stratégiai partnerségnek nevezi kapcsolatát.
A Sberbank, amely German Gref vezérigazgató irányítása alatt Oroszország egyik vezető AI-szereplőjévé vált, 2023-ban mutatta be GigaChat modelljét. Vedjakin szerint a bank számos tudóssal rendelkezik, akiken keresztül közös kutatási projekteket terveznek kínai kutatókkal. A konkrét együttműködő partnereket azonban nem nevezte meg.
A DeepSeek múlt havi bejelentése, miszerint olcsó modelljeivel veszélyeztetheti az amerikai piacvezetőket, például az Nvidia dominanciáját, jelentős hatást gyakorolt a globális piacokra.
Az orosz-kínai AI-szövetség lehetősége tovább fokozhatja a feszültséget a szektorban, különösen az Egyesült Államok és Kína közötti AI-dominanciáért folytatott verseny közepette.
Vlagyimir Putyin orosz elnök utasította a nyugati szankciókkal sújtott Sberbankot, hogy építsen ki együttműködést Kínával és más BRICS-országokkal az AI területén. Oroszország jelenleg a 31. helyen áll a Tortoise Media globális AI-indexén, lemaradva nem csak az USA és Kína, de például India és Brazília mögött is.
Vedjakin elmondta, hogy a Sberbank összehasonlította a DeepSeek modelljeit saját GigaChat MAX modelljével. Az eredmények szerint a kínai rivális jobban teljesít tudományos feladatokban, míg a GigaChat a banki feladatokban egyenrangú vagy jobb.
A DeepSeek bebizonyította, hogy még csökkentett képességekkel is lehetséges az amerikai modellekkel egyenértékű minőséget elérni
- nyilatkozta Vedjakin, hozzátéve, hogy ez megkérdőjelezi a rendkívüli beruházások szükségességét a mérnöki innovációk terén.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images