Rohamra indult a magyar lakosság, még a legtapasztaltabb bankárokat is meglepte a végeredmény
Bank

Rohamra indult a magyar lakosság, még a legtapasztaltabb bankárokat is meglepte a végeredmény

Egy éve azt írtuk, jó esély van arra, hogy 2024 a hitelpiaci kilábalás éve lesz az előző évi szabadesés után. A lakossági hitelezés végül szinte minden várakozást felülmúlva robbant egy nagyot: még soha nem vettek fel annyi lakáshitelt és személyi kölcsönt a háztartások, mint tavaly, legalábbis forintösszegüket tekintve. A vállalati hitelezésben viszont késik a kilábalás: a forint gyengülése, vagyis az átértékelődés többet „tett” a hitelállomány bővüléséért 2024-ben, mint az aktuális hiteltranzakciók. Azt is megnéztük, mi újság a bankbetéteknél.

Hétfőn közzétette előzetes számait az MNB a hitelpiac decemberi teljesítményéről, ez alapján a lakáshitelek 1351, a személyi kölcsönök 819, a háztartási hitelek összesen 2759 milliárd forintos szerződéses összeggel döntöttek új éves csúcsot a tavalyi év egészében. A babaváró hitelek a tavalyi életkori szigorítás miatt kis mértékben visszaestek, de az idei lazítás ezt is visszafordíthatja. Ami a lakáshiteleket illeti, hatalmas a meglepetés a korábbi várakozásokhoz képest: májusi Hitelezés 2024 konferenciánkon a szakmai közönség mindössze 8%-a szavazott arra, hogy sikerül megdönteni a 2021-es 1303 milliárdos rekordot, végül ez csak sikerült a piacnak.

A vállalati hiteleknél inkább a nettó hitelfelvételeket (vagyis a hitelfelvételek és -törlesztések tranzakciós különbségét) érdemes nézni: a mindössze 200 milliárdos nettó hitelfelvétel 2015 óta nem látott gyenge adatnak számít, részben a recesszióközeli gazdasági környezet, részben a korábbi hitelprogramok által is fűtött vállalati likviditásbőség következményeként.

2024 végén a vállalatok 13 ezer, a háztartások 11 ezer milliárd forintnyi hitellel tartoztak a bankoknak, miközben a vállalatok 17 ezer, a háztartások 13,5 ezer milliárd forintot tartottak betétben náluk. Mind a négy állomány új csúcsot ért el.

A háztartások hitelállománya 9,4%-kal, a vállalatoké 4,7%-kal nőtt tavaly. Ha azonban a forintgyengülés hatásával is korrigálunk (minden céges devizahitelt euróhitelként figyelembe véve), akkor a vállalati hitelállomány mindössze 1,2%-os emelkedését vehetjük észre, jól láthatóvá válik tehát a hitelpiaci dinamika kettészakadása. A háztartási betétek bővülése 2023 őszétől visszatért: tavaly 11,2%-kal gyarapodtak, miközben a vállalatiak 6,3%-kal.

A lakossági hitelezés fellendülése nagyban köszönhető az előző évinél alacsonyabb kamatszintnek: egyrészt megjelent egy éve a 3%-os kamatozású, akár 50 millióig felvehető CSOK Plusz, másrészt a piaci átlagos lakáshitelkamatok a 2023 végi 7,35%-ról 2024 végére 6,46%-ra apadtak. Rossz hír viszont, hogy egy ideje már nincs benne további kamatcsökkenés a pakliban, az első, energiatakarékos lakásukba költöző fiatalokat kivéve, akik áprilistól októberig 5%-os maximális THM-mel juthatnak majd hitelhez.

A személyi kölcsönök is olcsóbbá váltak tavaly: kamatuk 18,5%-ról 16,4%-ra jött le decemberről decemberre, THM-ük 30-40 bázisponttal volt ennél magasabb. A 2008-as válság előtt még nagy slágernek számító, manapság szűk piaccal rendelkező szabad felhasználású jelzáloghiteleknél 8,9% környékén állt meg az átlagos hiteldíj.

Az új lakáshitelek több mint 95%-a minimum 10 éves kamatperiódusú volt tavaly, ha ide számítjuk a CSOK Pluszt is, amely csak az érdekesen viselkedő (inkább csak a bankok és a gyermekvállalást nem teljesítők számára izgalmas) kamattámogatása miatt került a statisztikában a változó kamatozásúak közé.  

Ahogy már korábba többször írtunk róla, az átlagösszeg és a szerződésszám emelkedése egyaránt támogatja a hitelezés fellendülését. Az előző évi 53 ezer után 75 ezer lakáshitel-szerződést kötöttek, a személyi kölcsön esetében 245 ezerről 305 ezerre nőtt a darabszám, a babavárónál 27-ről 24 ezerre esett vissza. A lakáshitel-felvételek közel 80%-a használt lakás vásárlásához kapcsolódott, e téren nem következett be olyan áttörés egyelőre, mint amilyet legutóbb 2022-ben az MNB Zöld Otthon Programja hozott. A 10%-os önerő kiterjesztése a zöld ingatlanokra és további néhány lakáspolitikai intézkedés hozhat némi változást ebben idén.

Mindeközben a banki betéti megtakarítások területén tavaly sem sikerült áttörést elérnie a lakosságnak: decemberben átlagosan 1,37%-os kamatot kaptak a lakossági megtakarítók lekötött betéteikre (állománnyal súlyozva), ami még kevesebb is az egy évvel korábbi 1,77%-nál. A vállalatoknál ugyanez 7,3%-ról 5,4%-ra csökkent.

A lakossági betétek 80%-a nincs is lekötve, vagyis nem fizet még ekkora kamatot sem, ennek ellenére emelkedett szépen tavaly az állományuk, ahogy már említettük. Decemberben 199 milliárd forinttal több került a háztartási bankszámlákra, mint amennyi elhagyta őket, és az utóbbi hónapok forintgyengülése ellenére öt hónapja csökken már a devizabetétek állománya tranzakciós alapon. Vélhetően a devizabefektetések javára, de erről hamarosan többet mutatnak majd a jegybanki statisztikák.

A vállalati hitelezés szempontjából ahogy az év egésze, úgy a december hónap is inkább szenvedést hozott: a nettó hiteltranzakció -53 milliárd forint volt. Az év egészében forinthitelből 318 milliárd forinttal kevesebbet vettek fel a cégek, mint amennyit törlesztettek, az alacsonyabb kamatozású devizahitelekből viszont 511 milliárd forinttal nagyobb volt a felvétel, mint a törlesztés.

Ahogy azonban fent láttuk, a 4,7%-os tavalyi vállalati hitelállomány-bővülés mintegy háromnegyede a forint gyengülésének köszönhető átértékelődési hatásból származott. A céges hitelállományon belül a devizaarány tavaly 45%-ról 50%-ra emelkedett, az éven túli hitelek aránya viszont 78%-ról 75%-ra csökkent, miután állományuk mindössze 0,8%-kal bővült, mutatva a beruházási hitelkereslet nehézségeit. E téren a kkv-k számára jó hír, hogy a beruházási célú Széchenyi Kártya hitelek márciustól már 3%-os kamatozással lesznek elérhetők.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Via Credit

2025 a hitelek éve

Az új pályázati ökoszisztéma sokat változott. Az elmúlt időszakokban is voltak támogatott hitelkonstrukciók, ám azok nem képeztek markáns részt - vagy egész pontosan mi nem éreztük a jelen

ChikansPlanet

Hogyan zöldül az égbolt?

A légiközlekedési iparág jelentős környezeti lábnyoma régóta ismert. Ahogy a közvélemény egyre tudatosabbá válik az éghajlatváltozással kapcsolatban, úgy nő az igé

Kiszámoló

Akkor inkább jobb nem kockáztatni

A tegnapi cikkben megjelent grafikon, ami a Nasdaq index változását mutatta az elmúlt 25 évben, ez sokaknak nagy újdonság volt. Erről az ábráról van szó: Ha a legrosszabbkor, a dotkom lufi tete

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Trump tényleg elindította a vámháborút - Mibe tegyük most a pénzünket?
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!

Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.

Ez is érdekelhet
Bankszövetség Lízingszövetség 4