Utoljára 2015 negyedik negyedévében fordult elő, hogy veszteséget jelentett a Raiffeisen, ezúttal azonban erre számítani lehetett, hiszen január 21-én kiderült, hogy egy orosz bíróság több mint 2 milliárd eurós kártérítést ítélt meg a bankcsoport ellen a Strabag-ügyben. A Raiffeisen Bank International (RBI) közleményben jelentette be, hogy megtámadja az oroszországi leányvállalatával szemben hozott ítéletet, és jogi úton próbálja visszaszerezni a pénz egy részét. Az ügyre most 840 millió eurónyi céltartalék elszámolását jelezte a bank.
A negyedik negyedévben 926 millió eurós veszteséget, az év egészében 1,157 milliárd eurós nyereséget ért el a társaság, utóbbi az orosz és a fehérorosz piac nélkül stabilan állt, és 975 millió euró volt.
Az alábbiakat emelte még ki a bank:
- az alaptevékenység számaiban benne van a lengyelországi frank- és euróalapú jelzáloghiteles perek után megképzett 649 millió eurós céltartalék,
- az alapvető tevékenység nettó kamatbevételei stabilan 4,155 milliárd euróra rúgtak, miközben a nettó díj- és jutalékbevételek 5%-kal 1,845 milliárd euróra emelkedtek,
- a nem teljesítő kitettségek aránya mindössze 2,1%-ra emelkedett az egy évvel korábbi 1,9%-ról, és stabil, 52% körüli céltartalék-fedezettség mellett a céltartalékolási ráta 27 bázispont volt,
- az Oroszországot figyelembe nem vevő CET1 tőkeráta 15,1%-on, a teljes csoport szintjén 17,1%-on állt,
- a fehérorosz leánybank eladását lezárták, ennek az eredménykimutatásra 842 millió eurós negatív dekonszolidációs hatása volt, ugyanakkor az Oroszország nélküli CET1 tőkerátát 4 bázisponttal növelte.
A magyar tevékenység a negyedik negyedévben 76 millió eurós, az év egészében 297 millió eurós nyereséget ért el. Utóbbi egy évvel korábban 264 millió euró volt, vagyis nemcsak forintban, hanem euróban számítva is sikerült tovább növelnie a profitját.
Orosz kitettségét fokozatosan építi le a bank, 2024 végén 30%-kal volt kisebb itt a hitelállomány, mint egy évvel korábban, és 64%-kal volt kisebb, mint három éve.
A bankcsoport teljes hitelállománya lényegében stagnált így tavaly: 0,1%-kal emelkedett, miközben betétállománya 1,4%-kal apadt, mérlegfőösszege pedig 0,8%-kal nőtt.
A jövőre vonatkozóan a bankcsoport közölte:
- részvényenként 1,1 euró osztalék kifizetését javasolja a menedzsment,
- a tavalyi 9,4% után ismét 10% körül lehet a tőkearányos megtérülés,
- 6-7%-os hitelállomány-növekedést terveznek Oroszország nélkül.
Johann Strobl, az RBI vezérigazgatója úgy nyilatkozott, "Az RBI a hatalmas rendkívüli terhek ellenére
kielégítő eredményt ért el 2024-ben.
A fehéroroszországi Priorbank eladása lehetővé tette, hogy csökkentsük az RBI politikai kockázatát. Az oroszországi üzletcsökkentés jó ütemben halad."
Idén 4,9%-os emelkedést mutat a bankcsoport árfolyama a bécsi tőzsdén, miután hétfőn 8,7%-os zuhanással fejezte be a kereskedést a bankcsoport. Utóbbi oka az volt, hogy a Bloomberg arról számolt be, hogy
a bank olyan vállalatoktól szerzett bevételt, amelyek az orosz hadseregnek szállítanak.
Címlapkép forrása: (c) Copyright 2018, dpa (wwwdpa.de). Alle Rechte vorbehalten