Ezzel a vállalkozások a bankközi referenciakamatok feléért juthatnak új hitelekhez. Az intézkedés ennek további növekedéséhez biztosíthat pénzügyi alapot - közölték, hangsúlyozva: a bankszektor legismertebb alapfeladata a fenntartható gazdasági fejlődés finanszírozása, melyet leghatékonyabban tiszta piaci versenyben tud biztosítani.
Jelentős kormányzati támogatással lett sikeres és népszerű a magyar mikro-, kis- és középvállalkozások körében a Széchenyi Kártya különböző hitelkonstrukciói. Ezen termékek értékesítését a programban résztvevő bankok a KAVOSZ szabályzataiban meghatározott feltételek mellett, annak előszűrése és közvetítése alapján, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. és az AVHGA garancia nyújtása mellett végzik.
Annak érdekében, hogy az újonnan folyósított Széchenyi Kártya folyószámlahitel, turisztikai hitel, beruházási hitel, agrár beruházási hitel, likviditási hitel és lízing ügyletek növekedése folytatódjon, a résztvevő bankok és a KAVOSZ, a kormányzati előzményekhez – miszerint a Demján Sándor Program keretében 2024. november 01-től már 3,5%-on elérhetőek a beruházási típusú Széchényi kártya termékek – csatlakozva biztosítják, hogy
a részletezett hiteltermékek után fizetendő kamatok 2025. március 1-ével egységesen 0,5 százalékponttal csökkenhessenek.
Ezt a csökkenést a résztvevő bankok 0,4%-os, és a KAVOSZ 0,1%-os díj átvállalásával tudják biztosítani. Ezt azért vállalják, hogy a releváns vállalkozások hitelvolumene növekedhessen. A még kedvezőbb árazás ugyanis egy újabb lehetőség arra, hogy a magyar mikro-, kis- és középvállalatok új beruházásokba kezdjenek, hatékonyságukat és versenyképességüket javítsák, a termelésüket fokozzák, illetve fejlesszék és/vagy energetikai felhasználásukat csökkentsék.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a napokban közölte, hogy beavatkozás várható a bankokkal együttműködve a vállalati hitelezésben. Úgy tűnik, ez érkezett most meg.
Címlapkép forrása: Portfolio