Alábbi cikkünkben írtunk legutóbb a vállalati hitelezés helyzetéről:
A lakossági hitelezésről
Nagyon erős a lakossági hitelezés, a személyi és a lakáshitelezés is, 2024 a csúcsév a lakáshitelezés tekintetében, egyértelmű fordulatról beszéltünk – mondta Nagy Márton, hozzátéve: a lakáspiaci tranzakciók 40 százalékkal emelkednek év/év alapon, a lakáspiac pörög, miközben mind a használt, mind az új autók piaca 10 százalék fölötti növekedést mutat.
A munkáshitel, az önkéntes pénztárakból való pénzkivételi lehetőség, a fiatalok új lakhatási támogatása és a vidéki otthonfelújítási program még nem fejtette ki hatását, 2025-ben a családok helyzete tovább javul a miniszter szerint.
A lakosság esetén 10 százalékos a hitelállomány emelkedése, és egyértelműen fordulatról és nagyon jelentős hitelkiáramlásról lehet beszélni, főként a lakáshitelek esetén, és ez piaci lakáshitel, nem is támogatott lakáshitel.
A vállalati hitelezésről
A vállalatok esetében a kereslet még nem érkezett meg, náluk minden hitelforrás, tőke vagy vissza nem térítendő forrás nagyrészt hatékonyságjavító beruházásokra megy, vagy forgóeszköz-finanszírozásra. A vállalatok esetén 3 százalék körüli a hitelállomány-növekedés, a forinthiteleknél visszaesés van, a devizahiteleknél van emelkedés.
Nagy Márton szerint itt be kell avatkozni.
A Széchenyi-kártyánál már a Demján Sándor Program alatt levitték 3,5 százalékra a kamatot 5 százalékról a beruházási hiteleknél. November-decemberben ez hozott is plusz 40-50 milliárdnyi hitelfolyósítási pluszt, de ez nem elég, a hitelezést be kell indítani. Nagyon számítanak a jegybankra és a kereskedelmi bankokra is.
A kereskedelmi bankok esetén elindult a tárgyalás, hogy hogyan tudják fölpörgetni a hitelezést, főleg a vállalati forinthitelezés esetén.
Reméli, ennek a hétnek a végén már be tudnak számolni megegyezésről. Szeretnénk, ha a bankoknak lenne valamiféle vállalásuk ezzel kapcsolatosan. Szerinte „a bank is érdekelt abban, hogy a gazdaság jobban pörögjön, és a vállalati hitelezés jobban pörögjön, mert ez neki több üzletet jelent. Meglátjuk, hogy a bankok milyen ötlettel állnak elő.”
Arra a kérdésre, a jegybanknak milyen dolga van ezzel, azt mondta, ezt majd az új jegybankelnök meglátja. „Én esküt tettem, főleg magamnak, hogy a jegybank dolgaiba nem fogok beleszólni, úgyhogy itt meg is állok, és a jegybank majd eldönti, hogy milyen eszközöket akar, ha akar, bevetni ennek érdekében.”
Címlapkép forrása: Portfolio