A kormány tavaly döntött úgy, hogy 2024. november 1-től 3,5 százalékra csökkenti a Széchenyi Kártya Program beruházási hiteleinek az éves kamatát.
Első látásra nem tűnik soknak az, hogy a Széchenyi mikrohitelek esetében 5 százalékról 3,5 százalékra csökkent a kamat, mégis azt tapasztaljuk, hogy elképesztő érdeklődés van iránta
– mondta Márton Zoltán. Az ügyvezető szerint a befektetési célú ingatlanvásárlás esetén a korábban érvényben lévő 5 százalékos kamat „megette” az ingatlanon elérhető hozamot.
„Az ötszázalékos kamatszint azért sem volt vonzó a kisvállalkozásoknak, mert élénket élt a korábbi évekre jellemző 0,5-1 százalékos kamatozású beruházási hitelek emléke” – tette hozzá.
A Creditexpert ügyvezetője szerint ennek a konstrukcióknak a legnagyobb előnye, hogy a teljes futamidő alatt fix a kamatozás, kiszámítható,
a piaci hiteleknél mintegy 10 százalékponttal alacsonyabb a kamatozás és nulla százalékos kezelési költség mellett igényelhető.
„A mikrohitel legfontosabb előnye, hogy a banki bírálathoz képest egyszerűbben, rugalmasabban érhető el, olyan vállalkozások is igénybe tudják venni, amelyek egyébként kiszorulnak a banki hitelezhető vállalkozások köréből” – mondta Márton Zoltán.
A Széchenyi mikrohitelt széles körű beruházási célok megvalósítására lehet igényelni, egy és tíz éves futamidő mellett, minimum 1 millió, maximum 100 millió forintig. A cégek forgóeszköz beszerzésre legfeljebb a hitelösszeg 20 százalékáig használható fel, akár kezdő vállalkozások is igényelhetik.
A hitelprogramban akár újonnan alapított vállalkozások, illetve olyan mikro- vagy kisvállalkozások vehetnek részt, amelyeknek nincsen lejárt hiteltartozása, vagy köztartozása és megfelel a Széchenyi Kártya Program Üzletszabályzatának Széchenyi Mikrohitel MAX+ konstrukció szabályzatában meghatározott feltételeknek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images