A globális Bázeli Bizottság által összeállított, még hatályba nem lépett előírások a 2008-as globális pénzügyi válságot követően a bankrendszer biztonságosabbá tételét célzó nemzetközi reformok sorozatán belül az utolsók - emlékeztetett a Reuters.
Az Európai Unió tagállami jelen állás szerint 2026 januárjától alkalmaznák a szabályokat.
"Az EU most mérlegeli, hogy más joghatóságok, köztük az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság fejleményeinek fényében milyen lépéseket tegyen ezzel kapcsolatban" – reagált a brit halasztás hírére az Európai Bizottság pénzügyekért felelős szóvivője, Olof Gill.
"A nemzetközi szabványok közös követelményeket határoznak meg azzal a kettős céllal, hogy biztosítsák a bankok rugalmasságát és azt, hogy globálisan hasonló feltételek mellett versenyezzenek" - fogalmazott Gill a közleményben.
Az EU szilárdan elkötelezett a bázeli előírások mellett, és úgy véli, hogy mindenkinek érdekében áll azok teljes körű és időben történő végrehajtása."
A reformtervek már eddig is heves ellenállásba ütköztek az amerikai bankok részéről, és elemzők szerint Donald Trump kormánya alatt - Michael Barr bankfelügyeleti Fed-vezető távozása után - felhígíthatják vagy - még inkább - eltörölhetik azokat.
A brit bankok részvényei a Bank of England bejelentése után szerény nyereséget értek el: a Barclays 1,9%-kal, a Lloyds 0,7%-kal, az HSBC pedig 0,7%-kal emelkedett, szemben a szélesebb FTSE 100 index 1,2%-os emelkedésével. Gary Greenwood, a Shore Capital elemzője szerint a részvénypiaci reakció várhatóan visszafogott marad, mivel a Bank of America szerint mérsékelt lenne a szabályoknak a banki tőkére gyakorolt hatása.
A banki lobbicsoport, a UK Finance banki lobbicsoport üdvözölte a brit halasztást, amely már nem az első: korábban fél évvel 2026. január 1-jére tolták el a bevezetés kezdőnapját.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images