Társadalmi szerepvállalás
A 2022-2025 közötti időszakra vonatkozó üzleti tervében a CIB Bank a hosszú távú fenntartható növekedést tűzte ki célul. A rászorulók és a civil szektor támogatása, a fenntartható beruházások és az innovációba történő befektetések, valamint a kulturális örökség támogatása mind a CIB Bank megközelítésének részét képezik.
A CIB Bank különböző programokat indított, amelyek célja a fiatalok, a társadalom peremére szorult vagy bajba jutott személyek támogatása, a bank több civil szervezetnek és közösségi csoportnak nyújtott pénzügyi és természetbeni támogatást.
Az év során a CIB Bank egyes dolgozói önkéntesként vettek részt a Magyar Bankszövetség véradó hetén és a Magyar Élelmiszerbank Egyesület élelmiszergyűjtő hétvégéjén. Emellett több szociális, oktatási és kulturális területen tevékenykedő civil szervezetnek is adományt nyújtottak. Továbbá, 2024 év végén lezajlott a tavalyi év legnagyobb CIB-es önkéntes programja! Ezen a napon a bank dolgozói az önkéntes munkának szentelték idejüket, és közel kétezren végeztek igazán hasznos tevékenységeket. Fontos társadalmi és közösségi ügyeket, illetve szervezeteket támogattak: többek között segítettek intézetben nevelkedő gyermekek életkörülményeinek javításában, több száz karácsonyi ajándékcsomagot készítettek rászoruló családok és gyerekek számára, valamint megtisztítottak erdőrészleteket, parkokat és az állatkertet, hogy természeti környezetünk is fellélegezhessen.
A bank menedzsmentje úgy gondolja, hogy a CIB Bank felelősséggel tartozik környezete pénzügyi tudatosságának alakításában, ezért aktívan részt vesz pénzügyi edukációs programokban, például amelyek az általános és középiskolás tanulók pénzügyi tudatosságának fejlesztésére összpontosítanak.
ESG-célok a hitelezésben
Az államilag indított hitelprogramok mellett (pl. Széchenyi Kártya, Baross Gábor Program) a banknál jelentős állományt képvisel a saját forrású ESG termékek aránya minden üzletágban. Ezek aránya és száma is folyamatosan növekszik az elmúlt 3 évben, minden évben 2 számjegyű növekedést ért el a bank az ESG-hitelezés területén, ezzel hozzájárulva a gazdaság fenntarthatóvá tételéhez:
a vállalatok számára ~69,5 milliárd forintnyi, a lakosságnak ~139 milliárd forintnyi ESG-hitelt helyeztek ki.
A lakossági ügyfelek finanszírozása terén a CIB Bank olyan piaci alapú termékeket* vezetett be, amelyek legalább "BB" energetikai besorolású és 80 kWh/m2/évnél nem nagyobb éves primerenergia-fogyasztású 2023. november 1. előtt kiállított építési engedéllyel rendelkező ingatlanok, vagy legalább "A" energetikai besorolású és 76 kWh/m2/évnél nem nagyobb éves primerenergia-fogyasztású 2023. november 1-jén vagy azt követően kiállított építési engedéllyel rendelkező ingatlanok vásárlásához vagy építéséhez nyújtanak kamatkedvezményt. Ezen túlmenően a bank az ügyfelei számára végzett akvizíciós tevékenysége során is alkalmazza a környezeti fenntarthatósági kritériumokat.
A CIB Bank saját forráshoz kapcsolódó környezetvédelmi finanszírozási megoldásai a Körforgásos gazdaság és a Zöld Plafon, valamint az S-hitel. Ezt azok a vállalkozások vehetik igénybe, amelyek olyan fejlesztéseket hajtanak végre, amelyek elősegítik a klímacélok elérését. Részben beruházásra, részben pedig általános működés finanszírozására használhatók.
Saját működés fenntarthatósága
A CIB Bank saját üvegházhatású gáz-kibocsátásának csökkentésében a tervei felét már elérte (53%), a karbonsemleges működés irányába tartanak, az anyabanki elvárások alapján 2030-ig akarják elérni a nettó zéró kibocsátást.
- A pénzintézet az arányt folyamatosan növelve 2030-ig 100%-ig megújuló villamos energia használatára tér át, 2024-ben ez az érték 27% volt.
- 2030-ig minél nagyobb függetlenséget szeretnének elérni a földgáztól, ennek érdekében folyamatosan kiváltják a gázkészülékeket. Ennek hatására úgy becsülik, hogy 2024 év végére a bank gázfogyasztása az eddigi felére fog lecsökkenni.
- A bank folyamatosan cseréli le a fosszilis üzemanyagokat használó autóit, 2030-ig minél alacsonyabb fosszilis üzemanyagfogyasztás elérése cél.
- Az elavult gépészeti és villamos berendezéseket energiatakarékos változatra váltják le, illetve az elavult nyílászárókat is újra cserélik.
MNB Zöld Ajánlás
A Zöld Ajánlás 2021. évi megjelenése óta a bank jelentős erőfeszítéseket tesz a szabályozói megfelelés teljesítésére. Nagy hangsúlyt fektetnek az adatok gyűjtésre, elemzésére, az eredmények döntéshozatalba való beépítésére és az MNB felé történő adatszolgáltatás biztosítására. A stratégiai termékek fejlesztésével kapcsolatos feladatokat elvégezték, most a fő fókusz az EU Taxonómiának való teljes megfelelés biztosítása, a zöld arányszám (GAR) növelése.
Digitális innovációk
Az Intesa Sanpaolo egy kompetencia központot működtet a régióban, ahol a CIB Bank az egyik résztvevőként, elsőként jut hozzá a fejlesztésekhez. Ez azt jelenti, hogy a magyar ügyfelek azonnal részesülhetnek a digitalizáció előnyeiből. A CIB-nél a digitális ügyfelek aránya folyamatosan emelkedik, mára meghaladta a 80 %-ot, továbbá ma már a teljes értékesítés közel fele tisztán digitális csatornákon keresztül történik. A banknál a lakossági ügyfelek számára:
- mobiltelefonon keresztül személyi kölcsönök ** - akár 7 perc alatt folyósíthatók***,
- a mobilalkalmazásban lehetőség nyílik szelfi alapú számlanyitásra,
- egyes termékek esetében a mobiltelefonon keresztül lehet dokumentumokat beszerezni, aláírni és tárolni, elérhető a távoli szerződéskötés és aláírás.
Vállalati ügyfelek számára a klasszikus elektronikus banki szolgáltatások mellett digitális ügyfélszolgálat, több mint 40 különböző digitalizált, papírmentes folyamat, értékpapír-szolgáltatás, vámfizetési szolgáltatás, beszedési megbízások, cash pool jelentések érhetők el.
Címlapkép forrása: Portfolio
„A tájékoztatás nem teljes körű és nem minősül ajánlattételnek, célja kizárólag a figyelem felkeltése.”
Vértezze fel magát a kibercsalásokkal szemben, látogasson el a KiberPajzs honlapra! (kiberpajzs.hu)
* THM* 6,68%- 6,74%
https://www.cib.hu/Maganszemelyek/LakasHitelek/fix_Lakaskolcson.html
https://www.cib.hu/Maganszemelyek/LakasHitelek/minositett_fogyasztobarat_lakashitel_10.html
A Teljes Hiteldíj Mutató (THM) meghatározása az aktuális feltételek és a hatályos jogszabályok figyelembevételével történt, a feltételek változása esetén a mértéke módosulhat. A THM mutató értéke a változó kamatozású kölcsön esetén nem tükrözi a hitel kamatkockázatát. A kölcsön folyósításának feltétele a fedezetül szolgáló ingatlan(ok)ra vonatkozó vagyonbiztosítási szerződés megkötése, valamint a kölcsönszerződésnek megfelelő tartalmú, közjegyzői okiratba foglalt, egyoldalú kötelezettségvállalásról szóló nyilatkozat.
A kedvezménycsomagokra vonatkozó THM-értékek a feltüntetett kedvezmények (kedvezménnyel csökkentett kamat, illetve induló díj akció) futamidő végéig történő figyelembevételével kerültek meghatározásra.
** THM: 10,95 – 18,65% A THM meghatározása az aktuális feltételek, illetve a hatályos jogszabályok figyelembevételével történt, mértéke a kölcsönösszeg és a feltételek változása esetén módosulhat. A THM nem tartalmazza a bankszámla költségét, mivel a kölcsönszerződés megkötésének nem feltétele a bankszámla.
*** A CIB Előrelépő Személyi Kölcsön szerződés CIB Bank Mobilalkalmazáson való megkötése olyan természetes személyeknek lehetséges, akik a CIB Banknál számlát vezetnek, az igazolt havi nettó jövedelmük (munkabérük) a CIB Banknál vezetett számlára érkezik, és akik részére a bank felajánlja a kölcsönszerződés megkötését ezen a csatornán. A bank a hitelbírálat jogát ezen a csatornán is fenntartja. Az igénylés kezdetétől (hitelképességvizsgálat iránti kérelem aláírásától) a folyósításig akár 7 perc akkor elegendő, ha banki napokon 8-16 óra közötti az igénylés (hitelképességvizsgálat iránti kérelem aláírása), ha az igénylő megfelel minden hitelbírálati feltételnek, nem szakítja meg az igénylést, azaz minden következő lépést megtesz, és minden informatikai rendszer megfelelően működik.