A Visa szakértői úgy vélik, az alábbi hat kulcsfontosságú trend alakítja 2025-ben a fizetési szektort.
1. A mesterséges intelligenciával a csalások ellen
A mesterséges intelligencia a vásárlókra és az eladókra is jelentős hatást gyakorol, a fizetési élmény személyre szabásában és a csalásmegelőzésben is kulcsszerepet játszik.
A mélytanuló algoritmusok várhatóan még pontosabban elemzik majd valós időben a tranzakciókat, és ismerik fel a potenciális kockázatokat.
A Visa az elmúlt tíz évben 3,3 milliárd dollárt fektetett AI alapú és az adat-infrastruktúra fejlesztésébe, 2024-ben három új, mesterséges intelligenciával működő csalásmegelőző megoldást vezettek be. A mesterséges intelligencia következő generációjában óriási lehetőségek rejlenek, miután alapjaiban alakíthatja át a fizetési ökoszisztémát, biztonságosabbá, intelligensebbé és egyszerűbbé téve azt.
2. A digitális személyazonosság bevezetése leegyszerűsíti az azonosítási folyamatokat
A jelszavak, biztonsági kérdések, sőt még a kártyaszámok is hosszú ideje szolgálnak azonosításra, de ezek a módszerek mára könnyű célpontot jelentenek a csalók számára, így olyan,
biztonságosabb egyedi azonosítók váltják fel őket, mint az arcfelismerés, az ujjlenyomatok és más biometrikus megoldások.
Ez az átállás egyszerre növeli a felhasználók biztonságát és kényelmét, miközben háttérbe szorítja a hagyományos PIN-kódok és jelszavak használatát. A biometrikus azonosítók használata a fizetési folyamatokban — az adatvédelem, a kiberbiztonság és az AI-irányítás legjobb gyakorlatai mellett — nemcsak egyszerűbbé, hanem sokkal biztonságosabbá is teszi a rendszert.
3. Az azonnali fizetések lendületben világszerte
2025-ben az azonnali fizetési rendszerek fejlődését a világ legnagyobb gazdaságainak innovációi fogják alakítani. Az Egyesült Államokban például a Federal Reserve 2025 márciusában áttér az ISO 20022 szabványra, amely nemzetközileg elfogadott iparági szabvány a pénzügyi adatok felhasználására. Ez az átállás várhatóan felgyorsítja a FedNow azonnali fizetési szolgáltatás elterjedését. Európában a SEPA (Egységes Euró Fizetési Övezet) azonnali fizetési széles körű bevezetésével lehetővé válik az azonnali, euró-alapú tranzakciók lebonyolítása az EU országai között.
A szabályozók, döntéshozók és a teljes fizetési ökoszisztéma számára az egyik legfontosabb feladat, hogy megtalálják az innováció és a megfelelő biztonsági intézkedések közötti egyensúlyt. Ez elengedhetetlen ahhoz, hogy kezelni lehessen az azonnali átutalási tranzakciók azonnali és visszafordíthatatlan természetéből eredő kockázatokat. Ugyanilyen fontos, hogy a hazai azonnali fizetési hálózatok nyitottak és átjárhatóak legyenek, ezzel is támogatva a nemzetközi kereskedelmet és a globális gazdasági növekedést.
4. Az átutalások egyszerűbbé válnak
A kártyás fizetések olyan biztonságot, kényelmet és védelmet nyújtanak, amelyet a nem kártyaalapú fizetési módok eddig megközelíteni sem tudtak. Ez azonban most megváltozik.
Az elektronikus fizetési módok, mint például az ACH-átutalások, sokáig kimaradtak a digitális forradalomból. Az olyan megoldások, mint a banki átutaláson alapuló fizetés (pay by bank), digitalizálják és egyszerűsítik a számlák közötti fizetéseket, új lehetőségeket teremtve a fogyasztók számára.
Az azonnali fizetések népszerűsége ugyan nőtt, de sajnos a csalók körében is egyre kedveltebbé váltak.
5. Az integrált pénzügyi megoldások térnyerése
Az integrált pénzügyi megoldások (embedded finance) lehetővé teszik, hogy harmadik fél pénzügyi termékei és szolgáltatásai beépüljenek olyan digitális platformokba, amelyek eredetileg nem pénzügyi célokat szolgálnak. Egyre gyakoribb, hogy a fizetési rendszerek szervesen ágyazódnak be a kereskedők rendszereibe. Emellett növekszik az igény az integrált részletfizetési megoldásokra és az úgynevezett "white-label" fizetési megoldások iránt is.
A megfelelően működő integrált pénzügyi megoldások minden érintett számára előnyösek. A szolgáltatók költséghatékony terjesztést érhetnek el, a platformok egyszerű és kényelmes megoldásokkal tehetik magukat vonzóbba az ügyfelek számára, a kereskedők növelhetik a platform iránti elköteleződést, a végfelhasználók pedig egy helyen érhetik el a számukra szükséges pénzügyi szolgáltatásokat.
6. A nemzetközi fizetések felgyorsulnak
A határokon átnyúló pénzmozgások eddig főként a B2B (vállalkozások közötti) szektorra összpontosultak, és leginkább hagyományos banki csatornákon keresztül zajlottak. Azonban a globalizáció és a nemzetközi kereskedelem jelentősen átalakította ezt a területet.
Ahogy a fogyasztók és a kis- és középvállalkozások körében világszinten növekszik az igény a személyek közötti pénzátutalásokra, egyértelműbbé válnak a jelenlegi rendszerek hiányosságai. Ezek gyakran túl bonyolultak, költségesek, átláthatatlanok és lassúak.
Az azonnali fizetési hálózatok fejlődése forradalmasíthatja a határokon átnyúló tranzakciókat. Ehhez azonban globálisan működő rendszerekre van szükség, amelyek több pénznemben is képesek feldolgozni a fizetéseket, nem pedig elszigetelt, belföldi hálózatokra.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images