Barr hétfőn közölte, hogy február 28-án távozik posztjáról, több mint egy évvel mandátumának lejárta előtt. Döntését azzal indokolta, hogy
el kívánja kerülni a potenciális jogi vitákat, amelyek elvonhatnák a figyelmet a Fed küldetéséről.
A lemondás lehetőséget teremt Trump számára, hogy saját jelöltjét nevezze ki a kulcsfontosságú szabályozói pozícióba. Ez jelentős változásokat hozhat a bankszabályozás terén, hiszen Barr korábban szigorúbb szabályozást szorgalmazott a nagybankok számára.
Ez kevésbé a nagybankok győzelme, mint amilyennek látszik
- nyilatkozta Jaret Seiberg, a TD Cowen ügyvezető igazgatója. Hozzátette: "A demokraták 2026 elejéig megtartják többségüket a Federal Reserve Boardban. És nehezen látjuk, hogy idén sok minden történik a deregulációs oldalon, mivel új szabályozókat kell megerősíteni."
A Fed közleménye szerint nem fognak nagyobb szabálytörvények kidolgozásával foglalkozni, amíg nem erősítik meg Barr utódját. Ez azt jelenti, hogy a korábban tervezett szigorúbb tőkekövetelmények és kockázati mérőszámok bevezetése egyelőre elmaradhat.
A bankszektor pozitívan reagált a hírekre.
A nagy amerikai bankok részvényei jelentősen emelkedtek a bejelentést követően, a Citigroup közel 4%-os növekedést mutatott.
Barr távozása újabb kérdéseket vet fel a Fed függetlenségével kapcsolatban. Korábban felmerült, hogy Trump növelni kívánja befolyását a jegybank felett, ami aggodalmat keltett a tisztviselők és befektetők körében.
Jerome Powell Fed-elnök pozíciója egyelőre biztosnak tűnik.
Trump korábban kritizálta Powell kamatpolitikáját, de nemrég kijelentette, hogy nem áll szándékában eltávolítani őt.
A Fed új szabályozói vezetőjének kinevezése komoly kihívást jelenthet Trump számára, mivel a jegybank héttagú igazgatótanácsában 2026-ig nincs üres hely. Ez azt jelenti, hogy vagy a meglévő tagok közül kell választania, vagy át kell helyeznie valakit más pozícióba a kormányzaton belül.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images