Felszállt a füst
Ahogy arról már beszámoltunk, a Gránit Bank részvényeinek jegyzési időszaka során
- a lakossági befektetők részéről 791 097 darab új törzsrészvényre érkezett be érvényes jegyzési igény,
- az intézményi befektetők pedig összesen 672 044 darab új törzsrészvényre tettek érvényes ajánlatot, amiből a társaság 429 723 darab papírra vonatkozó igénylést fogadott el.
Összesen 1,22 millió új részvényt bocsátott ki, és 17,7 milliárd forintnyi friss tőkét vont be a társaság.
Az előzetes 7 milliárd forintos tervhez képest tehát több mint 21 milliárd forint összegű igény érkezett be a befektetőktől, vagyis jelentős mértékben túljegyezték a papírokat. Ebből 10,7 milliárd forintnyi túljegyzést fogadott el a társaság, így alakult ki a tőkebevonás 17,7 milliárd forintos összege, ami nagyjából félúton van a tervezett 7 milliárd forintos tőkebevonás és a túljegyzéssel 30 milliárdos maximális tőkebevonás között. Ezzel az eddigi 123,7 milliárd forintos saját tőke 14,3%-kal, 141,4 milliárd forintra emelkedik a banknál.
Konzervatív értékeltség
A fenti számokból már az is kiszámítható, hogy a könyv szerinti értékhez képest mennyire értékelte a piac a hitelintézet részvényeit: a 14 500 forintos részvényenkénti ár
- a pre-money, vagyis a tőkeemelést megelőző könyv szerinti értékhez képest 2,11-es,
- a post-money, vagyis a tőkeemelést követő könyv szerinti értékhez képest 1,97-es
P/BV szerinti értékelést jelent, amennyiben a "D" sorozatú szavazatelsőbbségi részvények piaci értékét a törzsrészvényekkel azonosnak tekintjük.
Ami a bank értékét illeti, ilyen részvényár és ekkora tőkeemelés mellett a saját tőke piaci értéke 261,0 milliárd forintról 278,7 milliárd forintra emelkedett. A bevezetéskori részvényárral és a tőzsdére bevezetett részvények számával számítva a bank piaci kapitalizációja bevezetéskor 262,3 milliárd forint lesz.
Az említett 1,97-es értékeltség másfélszer akkora, mint az OTP Bank jelenlegi 1,3 feletti P/BV-je, ugyanakkor konzervatívnak tűnik közelebbi peer groupjában, a digitális bankok körében jellemző árazáshoz képest.
Mire használja fel a bank a tőkét?
A Gránit Bank a nyilvános értékesítésből befolyó összeget a kibocsátási tájékoztatója alapján szolgáltatási portfóliójának és hitelezési tevékenységének bővítésére, valamint digitális megoldásainak fejlesztésére kívánja fordítani az alábbi területeken:
- Vállalati és lakossági hitelezési volumen bővítése (az előzetes tervek szerint a bevont forrás 50%-a),
- Mesterséges intelligencia alapú fejlesztések az ügyfélélmény további emelése és a banki folyamatok optimalizálása érdekében (az előzetes tervek szerint a bevont forrás 15%-a),
- Üzletfejlesztés, akvizíciók, nemzetközi terjeszkedés (az előzetes tervek szerint a bevont forrás 35%-a). Akár határon átnyúló szolgáltatás biztosításával, akár hagyományos akvirálással terjeszkedne a bank, és mérlegel olyan befektetési lehetőséget is, amely a banki keresztértékesítés növekedését eredményezi.
A cikk megjelenését a Gránit Bank támogatta.
Címlapkép forrása: Portfolio
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ