A lopások a bank két tokiói fiókjában történtek 2020 áprilisa és 2023 októbere között, amikor a problémára fény derült. A MUFG elnöke és vezérigazgatója, Hanzava Junicsi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a széfek kezeléséért felelős női alkalmazott a pozíciójával visszaélve készpénzt és egyéb értékeket tulajdonított el – írja az ABC News.
Az eset aláásta ügyfeleink bizalmát, és megingatta banki működésünk alapjait
– mondta Hanzava, majd bocsánatot kért a kellemetlenségért, amit a bank ügyfeleinek okoztak.
A gyanúsított, akit időközben elbocsátottak, beismerte tettét, és elmondása szerint a lopott pénzt személyes kiadásokra és befektetésekre használta.
Jelenleg együttműködik a bank belső vizsgálatával és a rendőrségi nyomozással, de egyelőre nem tartóztatták le. A hír nyilvánosságra kerülése után több tucat további ügyfél jelentkezett a banknál, akik szintén veszteségekre gyanakodnak, ezeket a bejelentéseket még vizsgálják.
A MUFG esete a második jelentős bűncselekmény a japán pénzügyi szektorban az elmúlt hónapokban. Novemberben a Nomura Holdings egykori alkalmazottját letartóztatták, miután egy ügyfél ellen elkövetett rablással, gyilkossági kísérlettel és gyújtogatással vádolták Hirosimában. Az esetek rávilágítanak a japán banki szektor bizalmi kihívásaira, hiszen a banki műveletek magas szintű átláthatóságot és közszolgálati felelősséget igényelnek.
Hajasi Josimasa, Japán kabinetfőtitkára „rendkívül sajnálatosnak” nevezte az ügyet, hangsúlyozva, hogy a banki tevékenység alapját a közbizalom képezi. A MUFG vizsgálatai folytatódnak, és a kártérítési eljárások jelenleg is zajlanak az érintett ügyfelek számára.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images