Az Eurostat legfrissebb adatai szerint az Európai Unióból kifelé irányuló személyes pénzátutalások 2018 óta 20 milliárd euróval emelkedtek,
2023-ban rekordszinten, 50 milliárd eurón álltak.
Ez jelentősen eltér a beérkező pénzösszegektől, amelyek stabilan 14 milliárd euró körül mozognak. A pozitív egyenleggel rendelkező országok kizárólag Kelet-Európában találhatók, közülük több EU-tagjelölt státuszú.
A lista élén Szerbia áll 4,6 milliárd euróval, amit Románia (3,7 milliárd euró) és Horvátország (2,25 milliárd euró) követ.
Magyarország is a pozitív egyenlegű országok között van, ahol 538,8 millió euró érkezett az országba 2023-ban.
Ez azt mutatja, hogy jelentős mennyiségű pénz áramlik vissza a kelet-európai régióba, amely gyakran az ott dolgozó külföldi munkavállalók hazautalásainak köszönhető.
Ezzel szemben a legnagyobb negatív egyenlegű országok Nyugat-Európában találhatók. Franciaország vezeti a listát 15,7 milliárd eurós mínusszal, amit Spanyolország (-8 milliárd euró) és Németország (-7,4 milliárd euró) követ. Ezek az országok jelentős mértékben járulnak hozzá a globális pénzátutalási folyamokhoz, mivel sok ott dolgozó bevándorló hazautalja keresetének egy részét származási országába.
A Világbank szerint a hazautalások kulcsfontosságú bevételi forrást jelentenek a közepes és alacsony jövedelmű országok számára. A Latin-Amerika és Karib-térségbe érkező átutalások tavaly 7,7%-kal növekedtek, míg Dél-Ázsia áramlása is jelentősen, 5,2%-kal bővült, főként India javára. Az ilyen típusú pénzmozgások jelentős segítséget nyújtanak az országoknak, amelyek az élelmezési bizonytalanság és adósságproblémák kezelésével küzdenek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images