A díjemelés az eddigi szolgáltatási díjakon felül kerül bevezetésre, és a Wise indoklása szerint a "helyi adózási szabályozásokhoz való alkalmazkodás miatt" válik szükségessé.
A Wise-nál eddig korlátlanul lehetett forintot utalni díjak nélkül, mivel a társaság eddig a tranzakciós illetéket teljesen átvállalta, ám februártól ez megváltozik,
a megemelt tranzakciós illetéket egy az egyben áthárítják az ügyfelekre.
A díjemelésről táblázatokat is közzétett a fintech, a lakossági ügyfelek díjai így nőnek:
A céges ügyfelek díjai pedig így emelkednek (itt is pontosan a tranzakciós illetékhez igazították a díjemelést):
A Wise mellett még legalább öt hazai bank (OTP, K&H, Raiffeisen, UniCredit és MBH) lépett, és áthárítja a tranzakciós illetéket a lakossági díjemelési moratórium lejártával:
Emlékezetes, augusztus elsejétől az állam megemelte a bankok által fizetendő tranzakciós illetéket.:
- Az átutalások, értékpapír műveletek, postai befizetések után fizetendő adó mértéke 0,3%-ról 0,45%-ra nőtt. A díj tranzakciónkénti maximális összegét is megemelték 10 ezer Ft-ról 20 ezer Ft-ra.
- A készpénzfelvételhez kapcsolódó tranzakciós illeték mértéke 0,6%-ról 0,9%-ra emelkedett.
Lakossági ügyfeleknél ugyanakkor pozitív változás is történt: a tranzakciós illetékmentesen elutalható limitösszeget 20 ezer Ft-ról 50 ezer Ft-ra emelték. Gyakorlatilag a lakossági átutalások 50 ezer Ft feletti része után kell a banknak adót fizetnie. (Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a jogszabályi két díjmentes készpénzfelvétel is illetékmentes.)
Emellett 2024. október elsejétől kiegészítő tranzakciós illetéket is bevezettek a devizaváltással járó műveletekre. Az illeték mértéke 0,45%, maximum 20 ezer Ft, melyet a normál tranzakciós illetéken felül kell a bankoknak megfizetnie.
Címlapkép forrása: Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images