A The Wall Street Journal nemrégiben végzett vizsgálata súlyos hiányosságokat tárt fel a Morgan Stanley befektetési bank vagyonkezelési részlegének működésében. Az alkalmazottakkal készített interjúk és belső dokumentumok alapján
úgy tűnik, a bank nem megfelelően ellenőrizte gazdag ügyfelei vagyonának eredetét.
Egy 2023-as, több mint 46 500 ügyfelet érintő belső jelentés szerint a Morgan Stanley nemzetközi vagyonkezelési számláinak 24%-át a bank maga is magas kockázatúnak minősítette pénzmosás szempontjából. A dokumentumban a pénzintézet elismerte, hogy pénzmosás elleni ellenőrzési rendszere "gyenge", és "világszerte régóta fennálló problémák" vannak a fokozott átvilágítási eljárásokkal.
A pénzmosás globális méreteket öltő probléma.
Az ENSZ becslése szerint évente akár 2 milliárd dollárnyi illegális pénz mosására is sor kerülhet, ami a globális GDP 2-5%-át teszi ki.
Európában különösen aggasztó a helyzet. A Moody's adatai szerint 2018 és 2023 között 25%-kal nőttek a pénzmosási tevékenységek a kontinensen, ami jelentősen meghaladja a 8%-os globális növekedést. Az Egyesült Királyság, Olaszország és Oroszország tűnik a legérintettebb országoknak.
A Morgan Stanley esete nem egyedülálló a bankszektorban. Idén októberben a TD Bank bűnösnek vallotta magát pénzmosással kapcsolatos vádakban. Az Igazságügyi Minisztérium vizsgálata szerint a bank "kínai bűnözői csoportok és drogkereskedők" számára tette lehetővé "az amerikai fentanileladásokból származó pénz tisztára mosását". A TD Bank 3 milliárd dolláros büntetést fizetett, és ezzel a legnagyobb bank lett, amely bűnösnek vallotta magát pénzmosás miatt.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images