Jelenleg az euróövezetben nincs egységes digitális fizetési rendszer, és a 20 tagállam közül 13 nem rendelkezik saját bankkártya-rendszerrel, így nagymértékben függ a külföldi szolgáltatóktól, például a Visától és a Mastercardtól. Ez a külföldi függőség, a készpénzhasználat csökkenése és a kriptovaluták növekvő népszerűsége késztette az EKB-t, hogy 2021 októberében elindítsa a digitális euró projektjét.
A megvalósításhoz azonban szükség van az uniós intézmények által kidolgozott jogi keretekre, amelyekről a Parlament és a Tanács még mindig nem hozott döntést.
A digitális euró célja, hogy kiegészítő fizetési eszközként szolgáljon, de számos aggályt vetett fel. A fogyasztói szervezetek a pénzügyi hozzáférhetőséget és az adatvédelmet hangsúlyozzák,
míg az európai bankok attól tartanak, hogy az új valuta negatívan befolyásolja a betéteket, és jelentős költségeket igényel a szükséges infrastruktúra kiépítése.
Witlox hangsúlyozta, hogy a digitális euró nem lesz megtakarítási eszköz: nem kamatozik, és korlátozott összegben lehet majd tartani – számolt be az Euronews.
Az EKB tervei szerint a digitális euró bevezetésében a bankok és egyéb szolgáltatók kulcsszerepet játszanak. Az elfogadó kereskedők versenyképes díjat fizetnek majd a bankoknak, de a polgárok számára a használat díjmentes lesz, hasonlóan a készpénzhez.
A projekt figyelembe veszi az adatvédelmi aggályokat is: az online tranzakciókat bankok és pénzügyi szolgáltatók kezelik, amelyek ugyanazokon az ellenőrzéseken esnek át, mint más fizetéseknél.
Az offline tranzakciók viszont hálózati kapcsolat nélkül működnek, ezáltal nagyobb adatvédelmet biztosítanak.
A pénzügyi hozzáférhetőség növelése érdekében a jogszabálytervezet olyan intézkedéseket tartalmaz, mint a fizikai kártyák, az offline tranzakciók lehetősége és intézmények bevonása a digitális euró feltöltésére. Witlox példaként említette, hogy Olaszországban a postahivatalok tölthetnék be ezt a szerepet, segítve az embereket a digitális euró használatának elsajátításában. A projekt sikere azonban az uniós jogalkotási folyamat gyors előrehaladásától függ, amely eddig lassúnak bizonyult.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images