Az MBH arra ösztönzi a középvállalatokat a BÉT-tel közösen, hogy a középvállalatok lépjenek a tőkepiacokra – kezdte beszédét Szabó Levente, a bank vezérigazgató-helyettese. A magyar bankszektor tőkeerős, semmi akadálya a finanszírozásnak, a 80%-os hitel/betét arány már-már magas is, miközben a nem teljesítő hitelek aránya 3% alatt van. Szabó Levente elmondta, hogy
a magyar bankrendszer stabil és felkészült a vállalati hitelezés dinamikus növekedésére.
A lakosság tekintetében már jó híreket tudott mondani a vezérigazgató-helyettes, dinamizmussal növekszik a lakossági hitelezés az utóbbi időben. A dinamizmus picit csökken, de még mindig szépen nőnek az állományok. A vállalati piacnál azért még nem ez a helyzet. Az idei évben a bankok arra számítanak, hogy a dinamizmus vállalati oldalról be fog indulni. A bankok készek arra, hogy megfelelő kondíciókkal hiteleket nyújtsanak a vállalati szektornak. Szabó Levente szerint 2025-ben várható a vállalati hitelezés növekedése.
Az euró- és a forintkamatokban is volt csökkenés az utóbbi hónapokban, a 6,5%-os BUBOR-hoz képest 9-10% körül tud forintiban felvenni hitelt egy vállalat, euróban 6,3-6,5% körül. A forintkamatok és eurókamatok közötti különbség elkezdett csökkenni, de még mindig jelentős, az 5 éves kamatok esetén ez még mindig 400 bázispont. Az idei évben a hiteldinamika növekedése valahol 4% körül lesz, ami az EU-t tekintve átlagos érték, a V4-en belül pedig egy jó érték. A magyar tendencia beilleszkedik az európai folyamatokba. A KKV hitelvonulemenei idén stagnáltak, a közép- és nagyvállalatok vettek fel idén inkább hiteleket. A támogatott hitelek aránya csökkent, de ez ennak köszönhető, hogy idén kevesebb volt a forrás.
A szektorális áttekintéssel kapcsolatban Szabó Levente elmondta, hogy az építőipar a gazdaság egy jelentős szektora, ez a szektor nem tud jó évet maga mögött. Jövő évben valami enyhe javulás talán várható a kamatcsökkentések hatására, belső kereslet oldalon a reálkeresetek növekedése szintén segíteni fogja a szektort. Lesznek nagy infrastrukturális beruházások, autópálya-építés, ez az építőiparnak fog majd munkát adni. Az új szerződések volumenében látszik némi pozitív változás.
A lakáspiacon valami elindult, de még "nem bőgtek fel a motorok". A következő évben pozitív fordulatot vár az MBH, a hitelkérelmek azért már emelkednek, 100-200-300 lakásos projektek elindulnak a jövő évben, ami támaszt ad a lakáspiacnak. Az irodapiacon magassá vált az üresedési ráta, ami nőtt is, irodapiaci fejlesztések aligha lesznek nagy számban – mondta Szabó Levente.
A kiskereskedelmet támogathatja a reálbérek növekedése. Az online kereskedelem és a külföldi költések aránya nő, ami a hazai kiskereskedelem számára egy egyértelmű kockázati tényező.
Sokszor külföldön költjük el a pénzünk egy részét
– mondta Szabó Levente.
Az idegenforgalomban is pozitív jeleket lát az MBH vezérigazgató-helyettese, a szállodaiparban visszajön a lendület jövőre, vannak beruházások.
A járműiparban idén gyenge év volt, és bár az ipar általánosságban növekedhet jövőre, az autóiparban ez még vélhetően nem lesz így jövőre Szabó Levente szerint. Külső inpulzusok javulása kell majd ahhoz, hogy ez a szektor lendületet kapjon.
A BÉT50 konferencián Virág Barnabás MNB-alelnök is beszélt:
Címlapkép forrása: Portfolio