A pénzintézet január 6-tól tovább fogja hárítani az illeték emelkedését az ügyfelekre.
Ez a lépés a 2024. augusztus 1-jén életbe lépett szabályozás következménye, amely a nem készpénzes tranzakciók illetékét 0,3%-ról 0,45%-ra, míg a készpénzes műveletek esetében 0,6%-ról 0,9%-ra emelte.
Bencsik az InfoRádiónak nyilatkozva kiemelte:
Egy átlagos OTP bankos ügyfél esetén havi 300 forinttal emeli a bankolási költségeket az, hogy a kormány még nyáron úgy döntött, hogy emeli a tranzakciós illetéket.
A bank igyekszik mérsékelni a negatív hatásokat. Fenntartják az e-átutalási kedvezményt, amely szerint százezer forintig ingyenes az elektronikus utalás. Az OTP Prémium Net szolgáltatással ez a limit akár egymillió forintig is kiterjeszthető. A junior ügyfelek számára továbbra is ingyenes marad a számlacsomag, és nem kell fizetniük éves kártyadíjat sem.
A vezérigazgató-helyettes hangsúlyozta, hogy a devizaváltási kedvezmények is megmaradnak. Az árfolyam plusz program keretében 600 ezer forintig deviza-középárfolyamon lehet átváltani elektronikus tranzakciók esetén. Emellett nyolc külföldi országban 2600 OTP által üzemeltetett ATM-en továbbra is díjmentes lesz a készpénzfelvétel.
Bencsik az Indexnek adott interjújában rámutatott, hogy a tranzakciós illeték különösen hátrányos helyzetbe hozza a magyar bankokat. "Ez olyan, mintha a Revolut találta volna ki" - fogalmazott, utalva arra, hogy míg a nemzetközi bankok és külföldi techcégek könnyedén elkerülhetik ezt a terhet, addig a hazai pénzintézeteknek komoly versenyhátrányt jelent.
A vezérigazgató-helyettes felhívta a figyelmet arra is, hogy bár a Revolut fizet tranzakciós illetéket a magyar költségvetésbe, azt nem hárítja át az ügyfelekre. Ez vonzóvá teheti a fintechszolgáltatásokat, azonban figyelmeztetett a felügyeleti kontroll hiányából eredő egyéni és rendszerszintű kockázatokra.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images