Az EKB igyekszik kezelni az oroszországi működésből eredő kockázatokat, amelyekkel a Raiffeisen és az UniCredit bankoknak még mindig szembe kell nézniük. A felügyeleti szerv a bankok egyéni tőkekövetelményeinek kiigazításával próbálja tükrözni azokat a kockázatokat, amelyekre nem terjednek ki a szélesebb, iparági szintű követelmények.
A Reuters információi szerint a Raiffeisennek az EKB részéről további tőkepuferre vonatkozó követeléssel kell szembenéznie, amely a kockázatos kereskedelmi ingatlanhiteleknek való kitettségét is tükrözi.
Az EKB és az UniCredit szóvivői nem kívántak nyilatkozni az ügyben. A Raiffeisen szóvivője annyit közölt, hogy "a bank tőkekövetelményei a jövő év elejétől emelkedni fognak", de nem kommentálta a Reuters beszámolóját.
Jelenleg a Raiffeisen Bank International és az UniCredit, az Oroszországban működő legnagyobb külföldi bankok. Az EKB az év elején felszólította mindkét bankot, hogy gyorsan csökkentsék az Oroszországgal folytatott tevékenységüket, beleértve a nemzetközi fizetéseket is.
Egy, az ügyet közvetlenül ismerő forrás szerint a Raiffeisen azon dolgozik, hogy eleget tegyen az EKB követeléseinek, és csökkentse Moszkvához fűződő kapcsolatait, többek között az Oroszországot érintő eurófizetések feldolgozásának visszaszorításával.
Az UniCredit ezzel szemben jogi útra terelte az ügyet: beperelte az EKB-t az oroszországi tevékenységének leépítésére vonatkozó utasítása miatt, amely a bank szerint ütközik az orosz és nemzetközi szankciós törvényekkel.
Mindeközben az UniCredit egy 1,5 milliárd eurós hitelportfólióhoz kapcsolódó kockázattranszfer ügylettől (SRT) válna meg, hogy tőkét szabadítson fel.
Az olasz bank 144 millió euró értékű SRT-t értékesít, amely hazai lakossági jelzáloghitelekhez kapcsolódik.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images