A megválasztott elnök valószínűleg tovább hígítja majd a piac által erősen vitatott, úgyneveztet „Bázel III. végjátékra” vonatkozó, tavaly júliusban a Fed és más hatóságok által közzétett javaslatot, amelynek célja, hogy a nagy bankoknak több tőkét kelljen tartaniuk.
Bár a bankok már eddig is jelentős engedményeket kaptak a javaslattal kapcsolatban, a Fed egyik vezető tisztviselője szerint a tervezet aktuális verziója még mindig mintegy 9%-kal növelné a tőkekövetelményeket a legnagyobb bankok esetében.
A bázeli végjáték szabályok teljesen elhalhatnak
– nyilatkozta Gene Ludwig, egy korábbi vezető banki szabályozó, aki a Ludwig Advisors vezérigazgatójaként pénzügyi intézményeknek ad tanácsokat.
"Ez olyan, mint egy földrengés a banki fúziók és felvásárlások, illetve a bankszabályozás számára" - mondta Ed Mills, a Raymond James elemzője az elnökválasztás eredményére utalva, jelezve: arra számít, hogy heteken belül banki ügyleteket jelentenek be a szektorban.
A Biden-korszak agresszívnak tekintett szabályozási vezetői, köztük Gary Gensler, az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyeletnél, Lina Khan a Szövetségi Kereskedelmi Bizottságnál és Rohit Chopra a Pénzügyi Fogyasztóvédelmi Hivatalnál, valószínűleg egyaránt távozni fognak, és piacbarátabb hatósági vezetők kerülnek a helyükre.
Az iparág számos felsővezetője szorgalmaz némi konszolidációt a bankok között az Egyesült Államokban, ahol több mint 4600 hitelintézet működik.
A pozitív piaci hangulat ellenére a potenciális politikai bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk, a protekcionizmus és az inflációs nyomás Trump alatt is kihívást jelenthet az M&A-ügyletek szempontjából – árnyalták a képet a hírügynökség egyes forrásai.
Címlapkép forrása: Shutterstock