Két nagyobb egyedi tétel befolyásolta a harmadik negyedéves eredményt:
- a román bank eladásával összefüggésben 10,5 milliárd forint egyszeri pozitív hatás.
- a valós értéken értékelt CSOK és babaváró hitelek (köze 1500 milliárd forintos állományról van szó) valós érték korrekciója, ez most egy 16 milliárd forintos tétel volt.
Volt egy technikai tétel is, amely a konszolidált eredményben nem látszik: a szlovén fúzió 113 milliárd forint volt.
Kormányzati terhek: 2024 egészében az OTP 31 milliárd forint bankadót, 7 milliárd forint extraprofit adót, 124 milliárd forint tranzakciós illetéket fizet.
Magyar piac: a lakossági piacon egészséges és dinamikus a hiteldinamika, visszatért a kereslet a lakáshitelek iránt, a jelzáloghitelek teljesítő állománya az első 9 hónapban 9 százalékkal nőtt, a személyi kölcsönöknél a teljes piac 54 százalékkal nőtt, az OTP-nél pedig a szerződéses összegek 61 százalékkal nőttek. A vállalati hiteleknél nem ennyire pozitív a kép, visszafogott a kereslet, alig nőtt az OTP hitelállománya a nagyvállalati szegmensben az idei első 9 hónapban. A lakossági betétállomány idén 5 százalékkal nőtt.
Leánybankok: mindenhol stabil a jövedelmezőség, a legnagyobb csoporttagoknál magas a megtérülés, a szerb bank is nagy meghatározó szereplő lett, az üzbég bank 42 milliárd forint profitot termelt idén 34 százalékos ROE mellett, gyorsan halad a bank transzformációja, és ez még messze nem a végállapot Bencsik László szerint. Az ukrán hitelezési aktivitás gyorsuló pályára állt, egy negyedév alatt 10 százalékkal nőtt, idén már 21 százalék a bővülés, az OTP egyre aktívabban hitelez.
Orosz bankpiaci kivonulás: Tervezni lehet, de van a valóság, a valóság pedig nem teszi lehetővé az orosz bank eladását, mondta Bencsik László. A jelenlegi szabályozás alapján az aktuális piaci értéknek 5 százaléka lehetne a vételár. Vevőt találni sem könnyű, szankcionált partner nem lehet a vevő, ha pedig valaki nem szankcionált, az azzá válik amint megvenne egy ilyen pénzintézetet.
Az eladás nem a tervek, hanem a lehetőségek kérdése, technikai lehetőséget sem lát az OTP az eladásra, nemhogy üzletit.
Az orosz banknál az OTP a legkevésbé szenzitív területeken tartotta meg az aktivitását, ez gyakorlatilag a fogyasztási hitelezés, és a kintlévőségeit igyekszik csökkenteni.
A bankcsoport tőkehelyzete és likviditási helyzete erős.
Akvizíciók: a potenciális akvizíciókkal kapcsolatban Bencsik László elmondta, hogy jelenleg nincs közzéteendő információ jelentős tranzakcióval kapcsolatban, de a bank továbbra is vizsgálja az értéknövelő akvizíciós lehetőségeket.
Pozitívan tekint a jövő évre a magyar gazdasági kilátásokkal kapcsolatban az OTP,
jövőre a gazdasági növekedés helyreáll, sokkal pozitívabb növekedési pályára áll, mint amit idén láttunk
mondta Bencsik László.
Az OTP várakozása 2,5-2,8 százalékos GDP növekedés 2025-ben Magyarországon.
A lakossági hitelkereslet erős, itt nem lát problémát az OTP, ezért is furcsa Bencsik László szerint, hogy a kormányzat itt vár el kamatcsökkentést,
hiszen a mostani kamatszinten is egészséges növekedés van.
A vállalati hitelpiacon azonban más a helyzet, de jövőre itt élénkülésre számít az OTP.
A magyarországi díjemeléskről: Egy tipikus ügyfél esetén havi 300 forinttal növekszik a bankolási költség. A tranzakciós díjak annyival növekednek, mint amennyivel a tranzakciós illeték, ezt a hatást viszont tompítja az OTP, például az e-utalási kedvezmény.
A menedzsment nem változtatott a korábban megfogalmazott 2024-es előrejelzésén.
A ROE idén alacsonyabb lehet, mint tavaly, nem a nominális profit alacsonyabb, de sokkal több tőkéje van a banknak. Viszont az idei első 9 havi 25 százalék közeli érték még mindig kiemelkedő európai szinten.
A gyorsjelentésről készült részletes elemzésünk itt olvasható.
Címlapkép forrása: Akos Stiller/Bloomberg via Getty Images