A szabályozó hatóságok egyre inkább aggódnak a hitelmódosítások számának növekedése miatt, és amiatt, hogy ezek torzítják-e a hitelpiacokat. A múlt hónapban a New York-i Fed kutatói egy tanulmányt tettek közzé, amelyben arra figyelmeztettek, hogy a hitelintézetek sok esetben úgy tűnik, hogy az ingatlanhitel-felvevőknek kizárólag a leírás elhalasztása céljából nyújtanak kedvezményeket.
A tanulmány szerzői szerint a bankok meghosszabbították és tovább görgették a nem teljesítő kereskedelmiingatlan-jelzáloghiteleiket a járvány utáni időszakban, ez a gyakorlat azonban a hitelek rossz elosztásához és a pénzügyi törékenység kialakulásához vezethet.
Mindeközben Magyarországon az egy évvel korábbi alacsony bázishoz képest 37 százalékkal több kereskedelmi ingatlannal fedezett projekthitelt folyósítottak a bankok az első félévben, ezek 80 százaléka építési célra ment, és különösen az ipari-logisztikai projektek hitelállománya bővült. A magyar ingatlanhitelek helyzetéről itt írtunk:
Az amerikai bankok által a hét elején közzétett és a BankRegData által összeállított adatok szerint szeptember végén a kereskedelmi ingatlanok "újbóli nemteljesítésének" értéke 90 százalékkal, 5,5 milliárd dollárra emelkedett az elmúlt évben, ami csak az elmúlt negyedévben 1 milliárd dolláros növekedést jelentett.
Ez 2014 óta a legmagasabb szintje a módosított, nem teljesítő kereskedelmiingatlan-hiteleknek, vagyis azoknak, amelyeknél a hitelfelvevő már korábban enyhítést kapott (elengedett törlesztőrészletet, alacsonyabb jelzálogkamatlábat vagy más módosítást), és ismét késedelembe esett.
Most, ahogy a kamatlábak emelkedtek, a késedelmes és nem teljesítő hitelek a kereskedelmi ingatlanokra koncentrálódtak - elsősorban az irodaházakra, amelyekben a világjárvány óta csökkent a bérlők száma, de a bevásárlóközpontokra és újabban a lakóházakra is kiterjedt.
Összességében a növekvő nemteljesítések értéke még mindig viszonylag csekély ahhoz a közel 2000 milliárd dollárhoz képest, amelyet a bankok kereskedelmi ingatlanokhoz kölcsönöztek. A fejlesztőknek és befektetőknek nyújtott késedelmes ingatlanhitelek értéke azonban az idei év első kilenc hónapjában 25 százalékkal 26 milliárd dollárra emelkedett.
A múlt hónapban a Moody's az ingatlanhitel-módosításokat áttekintő jelentése megállapította, hogy a bankok kevés fizetési könnyítést ajánlottak, a banki módosítások többségénél gyakran kevesebb mint 2 százalékkal csökkentették a teljes törlesztőrészletet.
Ehelyett a hitelfelvevőknek megengedték, hogy elhalasszák az elmaradt kifizetéseket, és több időt adtak a törlesztésre.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio