Banking Technology rendezvényünkön az AI-boomról, a csalásokról, a banki háttérrendszerek fejlődéséről, a digitális transzformációról, a fizetési piac trendjeiről zajlott a szakmai vita. A bankszektor top vezetői, fintech-guruk, tanácsadók, a szabályozók és az IT-cégek szakértőinek krémje immáron kilencedik éve gyűlt össze őszi konferenciánkon, hogy megosszák egymással gondolataikat a bankszektort érintő legfontosabb üzleti, innovációs és IT-kérdésekben.
A rendezvényről a nap folyamán számos tudósítást írtunk, ezeket ebben a cikkünkben gyűjtöttük csokorba:
A konferencia a Visa Awards Díjátadóval végződött, a társaság már harmadik éve díjazta a hazai bankszektor képviselőit, erről itt írtunk:
Mit mondott a közönség?
A rendezvény szakmai közönségének véleményére is kíváncsiak voltunk, így megkérdeztük többek között, hogy szerintük hogyan alakulnak az IT-költések és innovációs befektetések a bankszektorban a következő egy évben?
A válaszok alapján poziítv kép rajzolódik ki, ugyanis
a közönség 70 százaléka szerint egyértelműen nőni fognak az IT-büdzsék, 27 százalék szerint stagnálnak, és csak 3 százalék szerint csökkennek.
Az AI-boom sokak várakozása szerint komplett iparágakat forgathat fel, a generatív mesterséges intelligencia technológiák új üzleti lehetőségeket teremthetnek és radikálisan átalakíthatják a szervezeteket, javíthatják a hatékonyságot. Arra voltunk kíváncsiak, a szektoron belül mely területen lesznek a legnagyobb változások.
A válaszadók több mint kétharmada (70 százaléka) szerint az adminisztrációs, kiszolgáló területeket szabhatja át a generatív AI, míg 15-15 százalék szerint a meglévő üzleti területeket alakítja át leginkább, vagy új üzleti területeket nyit meg a bankok előtt.
Az is nagy kérdés, kik lesznek a digitális banki verseny nyertesei hosszabb, 10 éves időtávon Magyarországon. Közönségünk körében nem volt egyetértés erről:
- 42 százalék szerint a bigtechek és AI-szolgáltatók,
- 39 százalék szerint a digitalizált bankok,
- 19 százalék szerint pedig a fintech kihívók lesznek a győztesek.
Az Azonnali Fizetési Rendszerre épülő qvik fizetések egyrészt olyan új fizetési megoldásokat jelenthetnek, amelyek a készpénz gazdaságból való kiszorításában segíthetnek, ugyanakkor a jelenlegi digitális fizetéseket is kannibaélizálhatják. Ez utóbbi praktikusan azt jelenti, hogy a qvik a bankkártyás fizetések piacának "tortájából" vehetek el. Arra voltunk kíváncsiak, a résztvevők szerint a qviknek lesz-e és milyen hatása lesz a "digitális tortaszelet" méretére, azaz bővülhet-e a digitális fizetések piaca érdemben?
- A válaszadók 60 százaléka szerint kismértékben fpg nőni a digitális fizetések piaca,
- 28 százalék szerint egyáltalán nem fog nőni,
- míg 12 százalék úgy gondolja, a torta nagymértékben nőhet.
A rendezvény legszebb pillanatait is megörökítettük, íme a fotók:
Címlapkép forrása: Portfolio