A nemzetközi hitelminősítő a Londonban bejelentett döntéssel egy időben megerősítette a magyar pénzintézet hosszú és rövidtávú kockázati besorolásait az eddigi "BBB/F2" befektetési ajánlású szinteken.
A Fitch a CIB osztályzati kilátásának javításához fűzött indoklásában közölte: a lépés közvetlen előzménye az olasz anyavállalat, az ugyancsak "BBB" besorolású Intesa Sanpaolo osztályzati kilátásának javítása.
A Fitch Ratings a múlt héten jelentette be Londonban, hogy stabilról pozitívra módosította az Intesa Sanpaolo besorolásának kilátását.
A CIB esetében hétfőn végrehajtott hasonló akció indoklásában a hitelminősítő kiemelte: a magyar bank besorolásai azt tükrözik, hogy az Intesa Sanpaolo nagy valószínűséggel támogatásban részesítené magyar leánybankját szükség esetén.
A CIB és az Intesa Sanpaolo osztályzatainak azonos szintje a Fitch azon várakozását jelzi, hogy EU-országbeli leánybankként a CIB részese lenne az olasz tulajdonos bankszanálási stratégiájának, és így a CIB esetleges fizetési csődhelyzete rendkívül magas megítélésbeli kockázatot jelentene az Intesa számára - fogalmaz a hitelminősítő a CIB kilátásának javításához fűzött elemzésében.
A Fitch Ratings szerint az Intesa Sanpaolo erőteljes támogatási készségét alátámasztja az is, hogy a szélesebb közép- és kelet-európai piac stratégiai fontosságú az olasz bankcsoport számára, mivel a térség lehetőséget nyújt az üzleti tevékenység diverzifikálására és elősegíti az Intesa Sanpaolo növekedését.
Ugyancsak az Intesa Sanpaolo jelentős támogatási hajlandósága mellett szól a CIB és a tulajdonos bank közötti szoros működési integráció - áll a Fitch hétfői londoni elemzésében.
A hitelminősítő kiemeli, hogy az Intesa Sanpaolo a múltban is nyújtott finanszírozást és tőketámogatást a CIB-nek. Ha a jövőben bármiféle további támogatás szükségessé válik, annak mértéke nem lenne érdemi hatással az Intesa Sanpaolo támogatási kapacitására, tekintettel a CIB kis méretére - áll a Fitch Ratings elemzésében.
A Fitch közölte ugyanakkor, hogy a szakpolitikai intervenciók kockázata miatt a magyar bankok hosszú távú besorolásainak felső határát már 2014 óta egy fokozattal a magyar szuverén osztályzat feletti szinten korlátozza.
Magyarországot a Fitch Ratings jelenleg "BBB" - vagyis befektetési ajánlású - osztályzattal tartja nyilván, negatív kilátás mellett.
Az Intesa Sanpaolo osztályzatára érvényes kilátás javításának közvetlen előzményeként a Fitch Ratings október 18-án pozitívra javította az addigi stabilról Olaszország szintén "BBB" adósosztályzatának kilátását, mindenekelőtt azzal indokolva a lépést, hogy az utóbbi időszak belpolitikai stabilitása, valamint az olasz kormány erősödő költségvetési teljesítménye és az Európai Unió költségvetési szabályai melletti elkötelezettsége mérsékelheti az egyébként kivételesen magas olasz államadósságból eredő középtávú költségvetési és finanszírozási kockázatokat.
Címlapkép forrása: Portfolio