A jegybank statisztikái szerint szeptember végén 8664 milliárd forintnyi készpénz állt a jegybank mérlegének forrásoldalán. (Ne felejtsük: minden egyes zsebünkben lapuló érvényes forint bankjegy vagy érme a mi közvetlen követelésünk az MNB felé), ennyit használtak a gazdaság szereplői pénzforgalmi vagy felhalmozási célra.
Ez a szám 7,7%-kal múlja felül az egy évvel korábbit. Utoljára 2022 őszén láttunk a forint készpénzállományban akkora éves növekedést, mint idén augusztusban és szeptemberben. A növekedés visszatérésének egyszerre több oka lehet:
- pénzforgalmi ok: az infláció visszaszorulása miatt kisebb a nyomás a kiskereskedelmi célú készpénzhasználaton,
- megtakarítási ok: a kamatkörnyezet csökkenése miatt kevésbé rossz a nem kamatozó készpénz relatív pozíciója, mint az elmúlt egy-két évben,
- szabályozói ok: az MNB az utóbbi időben több készpénz-felvevő automata telepítését írta el a bankoknak, a készülékek száma fokozatosan emelkedik, ugyanakkor a bolti készpénzfelvétel (havi 40 ezerig díjmentes lenne) nem terjedt el az ezt lehetővé tevő szabályozói intézkedés ellenére,
- adóoptimalizálás: a Mastercard legutóbbi felmérése szerint 74 százalékról 71 százalékra csökkent a jövedelmüket digitálisan „készhez” kapók aránya.
Hosszú távon az idő a készpénz ellen dolgozik: összességében ma már kétszer több pénzt költünk kártyával, mint amennyit felveszünk velük. A fizetési szokások viszonylag lassan, de biztosan változnak: 10 évvel ezelőtt például még 2,5 szer több készpénzt vettünk fel bankkártyákkal, mint amennyit fizettünk velük. További részletek:
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!