Portfolio signature

Száguld a fintech szektor Magyarországon, kiderült, hogy szeretnek befektetni a magyarok

Portfolio
2023-ban tapasztalhattuk az elmúlt 6 év legalacsonyabb fintech befektetési hajlandóságát globális szinten, ugyanakkor az elmúlt évek folyamatos bővülésének köszönhetően a hazai fintech szektor egyre kiterjedtebb ökoszisztémát alkot, itthon hat év alatt megduplázódott a Magyarországon tevékenykedő fintech cégek száma – derült ki az MNB FinTech és Digitalizációs jelentéséről szóló mai sajtóeseményén. Elhangzott, hogy itthon már 212 magyarországi székhelyű cég működött a szektorban. Javult a hazai bankok digitális fejlettsége, a biztosítóké inkább stagnált, és a jelentés most először tért ki a befektetési szolgáltatói szektor digitális fejlettségére.
Mire jó az AI az üzletben? Mellébeszélés helyett stratégiákat, valós megoldásokat és use case-eket mutatunk egy teljes napon át! Regisztráció és részletek itt!

Az MNB FinTech és Digitalizációs jelentésének főbb megállapításait Szombati Anikó ügyvezető igazgató mutatta be. A főbb üzenetek:

  • 2023-ban tapasztalhattuk az elmúlt 6 év legalacsonyabb fintech befektetési hajlandóságát, ugyanakkor a kisebb összegeket érintő befektetések és az új technológiai megoldások iránti érdeklődés megmaradt.
  • A technológiai és fintech szektor szabályozása terén 2024 jelentős évnek bizonyul az Európai Unióban; az elmúlt időszakban számos úttörő jogalkotási kezdeményezés indult vagy éppen hamarosan hatályba lép, igazodva az innováció gyors üteméhez.
  • Az elmúlt évek folyamatos bővülésének köszönhetően a hazai fintech szektor egyre kiterjedtebb ökoszisztémát alkot, itthon hat év alatt megduplázódott a Magyarországon tevékenykedő fintech cégek száma.
  • A 2022-es cégadatokat vizsgálva látható, hogy már 212 magyarországi székhelyű cég működött a szektorban.
  • Az MNB magyar bankrendszerrel kapcsolatos felmérésének eredményei szerint a hazai bankok digitális fejlettsége jelentősen javult a tavalyi évhez képest.
  • A hazai biztosítók digitalizációs szintje stagnált az elmúlt időszakban, noha néhány intézmény bővítette a digitális csatornákon elérhető ügyintézési funkciókat.
  • Az MNB digitalizációs felmérése első alkalommal terjedt ki a befektetési szolgáltatói szektorra, a felmérés eredményei szerint a hazai lakossági befektetési szolgáltatók digitális fejlettsége közepes szintű, digitális érettségük heterogén képet mutat.

Nemzetközi kitekintésben a fintech vállalatok globális száma a megelőző évek trendszerű növekedése után 2023-ban stagnált. A fintech szektor szegmensei között megrendíthetetlennek tűnik a digitális fizetési, valamint hitelezési szolgáltatások vezető pozíciója. A befektetési hozzáállás változik, felértékelődik a hosszabb távú, fenntartható árbevétellel és ügyfélszámmal tervező üzleti modellek népszerűsége, mely várhatóan hozzájárul egy kiszámíthatóbb szektor-működéshez a jövőben.

FinTech cégekbe történő befektetés alakulása globálisan 2020-2023 között, forrás: MNB

A kiberincidensek számának és súlyosságának növekedéséhez hozzájárul a növekvő digitális jelenlét, valamint a geopolitikai feszültségek mellett a technológiai fejlődés megjelenésével együtt a mesterséges intelligencián alapuló megoldások egyaránt.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés