Tévesen vontak le nagy összegeket az Apple magyar felhasználóitól - Kiderült, mi történt a háttérben
Bank

Tévesen vontak le nagy összegeket az Apple magyar felhasználóitól - Kiderült, mi történt a háttérben

Szerda délután és este váratlanul tömegesen és indokolatlanul vontak le egy vagy több kisebb, pár ezres, ám egyes ügyfeleknél akár összességében többszázezres összegeket magyar bankszámlákról az Apple mobiltárcáján keresztül. Banktól és kártyatípustól függetlenül terhelték tévesen a kártyákat, csak Magyarországon. Úgy tudjuk, a hiba nem konkrétan az Apple Pay mobilfizetési rendszerben történt, hanem régebbi tranzakciókat terhelt újra az Apple - mint kereskedő - egy technikai hiba miatt. Úgy tudjuk tehát, hogy nem kibertámadásról van szó, ügyféladatok nem kerültek illetéktelen kezekbe.

Zajlik a munka a háttérben

Úgy tudjuk, a bankok és a kártyatársaságok tegnap este óta folyamatosan dolgoznak az ügyön, égnek a vonalak, egyeztetések zajlanak, de egyelőre kevest tudni, és az Apple képviselőit egyes beszámolók szerint egy darabig nem lehetett elérni. A bankszövetség cikkünk megjelenését követően közleményt adott ki, ahogyan azt előre jeleztük:

Az ügyet ismerő forrásunktól úgy tudjuk, hogy nem kibertámadásról, és nem csaló tranzakciókról van szó, hanem

technikai hiba történt: régebbi tranzakciókat terhelt újra az Apple a felhasználókra.

Ez egyben azt is jelenti, hogy nem magával a fizetési rendszerrel, az Apple Pay-jel volt gond, hanem az Apple, mint szolgáltató, küldött ki tévesen tranzakciókat. Úgy tudjuk,

ügyféladatok nem kerültek illetéktelen kezekbe, belső hibáról van szó.

Megkérdeztük az Apple-t a hivatalos regionális médiakommunikációs csatornán az alábbiakról, amint válaszolnak, frissítjük cikkünket és egy külön cikkben is beszámolunk a fejleményekről:

  • Mikor, hol és hogyan történt hiba az Apple rendszerében? 
  • Érte-e kibertámadás az Apple-t?
  • Értesítették-e már a nyilvánosságot és az ügyfeleket a téves tranzakciókról? Tervezik-e ezt,
  • és milyen formában? 
  • Ki és hogyan fogja kártalanítani az ügyfeleket? 
  • Hány felhasználót, mekkora összeget érint a probléma? 
  • Csak magyar ügyfeleket érint az eset?

Egy normál kártyás tranzakció esetében első körben csak a terhelés történik meg, ezt látják a felhasználók, ám a tranzakciók kílringje csak később, legfeljebb négy napon belül történik meg, ekkor kapja meg a kereskedő a neki járó összeget. Erről már az esetek túnyomó többségében nem is értesítik a felhasználót. Mivel a klíring még elméletileg nem történt meg, előfordulhat az is, hogy a terheléseket sikerül visszavonni, ennek persze a jogi és technikai részleteit is sürgősen meg kellene vizsgálni. Az viszont biztos, hogy a tévesen terhelt összegeket előbb vagy utóbb visszakapják a felhasználók.

Előzmények

„Szerda este hat után arra lettem figyelmes, hogy folyamatosan jönnek a banki értesítések a telefonomra, az Apple Pay elkezdett levonni összegeket minden ok nélkül a bankkártyámról. Összesen hét tranzakció ment le egymás után, ezekkel az Apple Pay mintegy 80 ezer forintot vont le az erstés kártyámról. Nem tudtam, mi a teendő, ezért jobb híján írtam a banknak, bejelentettem az esetet az applikáción keresztül és kértem, hogy vizsgálják ki a hibás tranzakciókat, egyúttal írják jóvá a számlámon a tévesen levont összeget” – írta egyik olvasónk.

Egy másik olvasónk szerencsésebb volt, de csak az alacsonyra állított limitnek köszönheti, hogy nem vontak le a kártyájáról egy forintot sem:

„Kora este az OTP-s applikáció egy üzenetet küldött egy sikertelen Apple Pay tranzakcióról. Először nem tulajdonítottam neki nagy jelentőséget (vélhetően a felhős adattárolás havidíját akarták levonni - gondoltam), később azonban olvastam a tömeges apple pay-es levonásokról és akkor összeraktam: vélhetően az én kártyámról is tévesen le akart vonni a rendszer összegeket. Az volt a szerencsém, hogy a limitbeállításom miatt a tranzakció nem teljesült.”

Más lapok beszámolói szerint voltak, akiktől pár ezer, másoktól akár fél millió forintot is levontak tévesen.

A JELENSÉG TÖMEGESEN ÉRINTETTE A HAZAI BANKI ÜGYFELEKET MINDEN JEL SZERINT, BANKTÓL ÉS KÁRTYATÍPUSTÓL FÜGGETLENÜL.

A téves levonásokban közös, hogy a terhelések az Apple Pay rendszerén keresztül érkeztek. A beszámolók szerint havidíjakhoz, előfizetésekhez kapcsolódó összegeket vonhattak le tévesen a számlákról.

Egyre többen fizetünk mobillal

Az MNB a mobiltárcákba regisztrált kártyák számának statisztikájában alegutóbbi adatközléskor korrekciót hajtott végre, lefelé módosították a korábbi számokat, ám így is látszik, hogy a mobilfizetés szélsebesen terjed Magyarországon. Ennek az ökoszisztémának a része az Apple Pay is, amely közös pontot jelent a tegnapi tévesen terhelt tranzakcióknál. Az idei első negyedévben közel 2,5 millió kártya lapult digitális formában a magyarok mobiljaiban. 

mobiilloss011111

A forgalom is gyorsan emelkedik, a kártyás mobilfizetési tranzakciók darabszáma éves alapon 37 százalékkal, értéke 44,5 százalékkal emelkedett.

monbiloss02222

Hogyan lehet elkerülni a hasonló eseteket?

Két fontos óvintézkedés segíthet megvédeni a bankszámlánkat a hasonló esetektől, melyek nem csak az ilyen ritka hibák esetén védik automatikusan az egyenlegünket, hanem a csalók ellen is védelmet nyújtanak:

  • egyrészt az online felületeken érdemes egyszer használatos digitális kártyákkal fizetni, melyeket később sem lehet beterhelni, mert csak az adott tranzakciókhoz használhatjuk. Persze a havidíjas előfizetéseknél ez a megoldás vagy nem használható, vagy kényelmetlen lehet, de egyszeri fizetéseknél egyszerű és biztonságos megoldás.
  • másrészt már sok banknál egyetlen mozdulattal beállítható limitekkel lehet korlátozni a veszteségeket. Még ha el is lopják a kártyaadatokat a csalók, vagy ha egy másik szolgáltató is „megbolondul”, ahogy most az Apple Pay, akkor sem tudják a limit feletti összeget levonni a számlánkról. Úgy tudnjuk, bár a legtöbb banknál a limitmódosítás ingyenes, van olyan bank, ahol ezért díjat számítanak fel.

Ez azért is lenne fontos, mert az MNB legfrissebb, idei első negyedéves adatai szerint mintegy 16 milliárd forintot loptak el a csalók a magyarok bankszámláiról, a kártyás csalások ebből 2,7 milliárd forintra rúgtak.

Az eset kapcsán megszólaltak a bankok is

Az Erste az oldalán azt ígéri, az ügyfelek automatikusan visszakapják a pénzüket: „Egy külső partnernél bekövetkezett technikai probléma miatt az Apple alkalmazásboltja tévesen hajtott végre tranzakciókat és terhelte meg több ügyfelünk kártyáját. Kollégáink már felvették a kapcsolatot az Apple-lel, illetve a Visa és Mastercard kártyatársaságok illetékeseivel, hogy a problémát megoldják. Az érintett ügyfeleinknek további teendője nincs, a téves tranzakciókat automatikusan fogjuk törölni és korrigálni.”

Az MBH Bank azt írja az oldalán: „Külső technikai hiba miatt az Apple alkalmazásboltja június 26-án délután egyes ügyfeleink bankkártyáit tévesen megterhelte. Kollégáink jelezték a problémát az Apple felé és megtették a szükséges lépéseket, a téves tranzakciók jóváírásáról később tájékoztatjuk ügyfeleinket.”

Raiffeisen azt közölte: „Értesítjük Ügyfeleinket, hogy a külső partnernél bekövetkezett technikai probléma miatt egyes Ügyfeleink bankkártyáit az Apple alkalmazásboltja tévesen megterhelhette.Kollégáink felvették a kapcsolatot az Apple illetékeseivel, a probléma megoldása folyamatban van.”

Az OTP lapunkkal közölte: "Több bankkártya kibocsátó kártyáival több banknál tömeges, indokolatlan terhelések történtek az Apple alkalmazásboltjában. Szakembereink a szükséges intézkedéseket haladéktalanul megtették. Az Apple-lel is felvették a kapcsolatot, az általuk adott információ alapján nem történt visszaélés, technikai hiba okozta a problémát."

A Bankszövetség és az egyes bankok is tárgyalnak az Apple-lel. A tételek rendezésének módja még nem ismert, dolgoznak rajta. Újabb terhelésekről jelenleg nincs információ.

Gránit Bank sms-ben figyelmeztette ügyfeleit, hogy "biztonsági okokból, AppStore-os visszaélés lehetősége miatt állítsák át 0 forintra a kártyák online limitjét. Valós fizetéshez ezt ismét lehet módosítani".

K&H Bank lapunkkal közölte: "A tegnapi napon K&H-s ügyfelek kártyáit is tévesen megterhelte egy külső technikai hiba miatt az Apple alkalmazásboltja. A K&H Bank a többi bankhoz hasonlóan jelezte a problémát az Apple felé, a probléma megoldása folyamatban van."

A CIB Bank azt írta a honlapján: "Felhívjuk kedves ügyfeleink figyelmét, hogy amennyiben bankkártyája esetleges téves terhelésének kockázatait szeretné csökkenteni, beállításait bármikor módosíthatja a CIB Bank Mobilapplikáció / Kártyák / Kártyáim menüpontban a Limitkezelés és elérhetőség és az Átmeneti kártyablokkolás funkciók segítségével.”

Címlapkép forrása: Portfolio

Holdblog

HOLD After Hours: Best of 2021

A nyári szünetet enyhítendő, itt egy válogatás a 2020-21-es szezonunkból. Leginkább azoknak ajánljuk, akik később kapcsolódtak be a HAH-ba, vagy csak megismerkedni szeretnének az adásainkkal,

RSM Blog

VIDA - egyelőre nincs megállapodás

A ViDA csomag (VAT in the Digital Age, azaz Áfa a Digitális Korban) tárgyalásának legfrissebb fejleménye, hogy az ECOFIN 2024. június 21-i ülésén Észtország nem értett egyet a Digitális Kor H

Kiszámoló

Új vállalkozói számla: Binx

A Számlázz.hu csapata egy új pénzügyi szolgáltatást indított vállalkozásoknak. Online nyithatsz vállalkozói bankszámlát, indulásnak szinte költségmentesen, egyedül a Binxen kívüli utal

Holdblog

Hová tegyük a pénzt a szocho elől?

Tartós marad az átmenetiként bevezetett 13 százalékos szocho a kamatjövedelmekre. Persze mint minden alól, ez alól is létezik kivétel, erről kérdezték a HOLD szakemberét. A... The post Hová

Tematikus PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Lehangoló adatok jöttek, gyorsulva terjed a rendkívül fertőző betegség Magyarországon

Könyvelő

Könyvelő
Díjmentes előadás

Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez

Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Infostart.hu Infostart.hu

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Sustainable World 2024
2024. szeptember 4.
Private Health Forum 2024
2024. szeptember 26.
Future of Finance 2024
2024. szeptember 17.
REA 2024 SUMMIT – Powered by Pénzcentrum
2024. szeptember 18.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet
Megérkezett az Apple újabb nagy dobása a fizetésekben