Portfolio signature

Feje tetejére állt a világ, de a magyarok úgy fizetnek a bankoknak, mint a katonatiszt

Se a járvány, se az energiaválság, de még az európai csúcsra felszökő infláció sem tudta megingatni a magyar háztartások hiteltörlesztési képességét és hajlandóságát. A törlesztési moratóriumok kivezetése ellenére a 2008 után bekövetkezett hitelválságnak ma híre-hamva sincs: az elmúlt három évben szinte végig 1,5%-on állt a bankok 90 napon túl késedelmes lakossági hiteleinek az aránya, a követelésvásárlói piac pedig szinte kiszáradt. Egy-két adat mutat csak némi romlást, van egy szűk réteg például, amely az utóbbi időben már nem tudott megbirkózni a folyószámlahitel és a személyi kölcsön törlesztésével, és kérdés, mi lesz a jelen állás szerint június 30-áig kamatstopban lévő jelzáloghitelekkel 2024 második felétől.
Az első összefoglaló szakmai konferencia, ahol minden oldal (közvetítők, bankok, MNB, Minisztérium, külföldi közvetítő) képviselteti magát a Portfolio.hu és a legnagyobb közvetítő partnereket tömörítő Független Pénzügyi Közvetítők Országos Szövetsége (FPKOSZ) együttműködésében tartandó rendezvényen.

Szerdán közzétette a háztartási hitelportfólió alakulását és minőségét mutató statisztikáit a Magyar Nemzeti Bank. Kiderült, hogy 158 milliárd forintnyi olyan tartozásuk van a bankok felé a magyar háztartásoknak, amelyet már legalább 90 napja nem törlesztenek. Bár ez 6%-kal több, mint egy évvel korábban, a teljes hiteltartozáshoz képest mindössze 1,5%-os arányt jelent, csakúgy, mint 2022 végén. Az elmúlt három évben szinte végig ez az arány volt jellemző a bankoknál.

Az alacsony késedelmességi ráta egyáltalán nem magyarspecifikus jelenség, egész Európára jellemző, köszönhetően annak, hogy

  • magas a foglalkoztatás, a munkanélküliség pedig valamelyest nőtt ugyan, de nem emelkedett 5% fölé,
  • óvatosabbá vált a hitelezés az elmúlt évtizedben, Magyarországon ennek eredményeként szűkült a hitelezett banki ügyfélréteg is a 2008-as válság előttihez képest,
  • szigorodtak a hitelfelvétel jogszabályi és egyéb feltételei (pl. kötelező jövedelemvizsgálat, adósságfékszabályok, fejlettebb scoring rendszerek, nincsenek lakossági devizahitelek), így az átlagos eladósodottság is kisebb,
  • kritikus időszakokban sikerült hitelmoratóriummal és kamatstoppal megelőzni a bedőlési hullámot, jórészt a bankok költségére.

Egyes európai bankcsoportoknál több évtizedes mélyponton vannak a nemteljesítési arányok.

Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!

Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!

Signature előfizetés