2023-ban első negyedévére már a vállalati hitelezést is elérte a válság: a piacot szinte teljes egészében az állami hitelprogramok tartják életben, a nem kamattámogatott hitelek iránti kereslet szinte nulla közelébe zuhant. A visszaesés legfőbb oka az infláció és a vele járó jelentős kamatemelkedés, kétszámjegyű kamatok mellett ugyanis nincs élet a hitelpiacon. Április végéig a Széchenyi Kártya Programban 387 milliárd, a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogramban pedig 534 milliárd forintnyi szerződést kötöttek, de ahogy már írtunk róla, utóbbinak a számai valószínűleg csak áprilisban látszódnak majd a statisztikákban.
bár domináns az államilag támogatott hitelek kihelyezése, az infláció és a kamatok ragadóssága miatt valószínű, hogy a piaci kamatozású hitelek háttérbe szorulása miatt a vállalati hitelezési piac teljesítménye idén jelentősen elmaradhathat a tavalyitól.
A 2023-as év helyzetéről a Portfolio idei Hitelezés konferenciáján is szó volt: a szakértők elmondták, hogy az államilag támogatott hitelek egy ilyen gazdasági helyzetben kötelezőek, és egészen addig fennmaradnak majd, ameddig nem lesz piaci hitel elérhető áron, hiszen ezek nélkül jelentősen visszaszorulna a hitelezési aktivitás. A bankok azonban ezektől eltérő módokat is alkalmazhatnak a kkv-k finanszírozására, ehhez azonban meg kell érteniük a piacot és a kkv-szektor működését.
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!