Hogy áll a BUBOR, és meddig lesz itt?
A májusi fordulónappal rendelkező változó kamatozású jelzáloghitelek szempontjából az MNB által ma közzétett BUBOR-adatok a meghatározóak, a 2009. évi CLXII. törvény ugyanis kimondja, hogy ezek referencia-kamatlábának értékét a fordulónapot megelőző hónap utolsó munkanapja előtt 2 nappal érvényes referencia-kamatlábhoz kell igazítani. Márpedig a már december eleje óta 15-16% környékén alakuló BUBOR érték azt jelenti, hogy
A KAMATSTOP INTÉZKEDÉS NÉLKÜL NEM A MOSTANI 4-5% KÖRÜL, HANEM 17-19% KÖRNYÉKÉN ALAKULNÁNAK A MEGLÉVŐ VÁLTOZÓ KAMATOZÁSÚ JELZÁLOGHITELEK KAMATAI.
A BUBOR várható alakulására az MNB irányadó kamatának csökkenése lehet a legnagyobb hatással a következő hónapokban. „A piaci várakozások szerint valamikor ősszel érheti el az irányadó kamat az alapkamat szintjét, jelen pillanatban azt látom, hogy ez egy reális pályának tekinthető.” – mondta tegnap Virág Barnabás, az MNB alelnöke. Ahogy tegnap jeleztük, ez a kijelentés természetesen nem tekinthető kőbe vésett kamatpályának, de mégis határozottan utal arra, hogy amennyiben nem éri kellemetlen meglepetés a jegybankot a következő hónapokban az infláció vagy a pénzügyi stabilitás oldaláról, akkor hozzávetőleg milyen útja lehet a kamatcsökkentésnek. Ez alapján a jegybank május-júniustól átlagosan havi 75-100 bázispontos lépésközzel mérsékelheti az irányadó kamatát, így tud ugyanis 18%-ról őszre 13%-os alapkamat szintjére csökkenni a ráta. Ez már önmagában 13% környékére csökkenő BUBOR-t valószínűsítene a további kamatcsökkentési várakozások nélkül is.
Miről szól még ez a cikk?
- Meddig lesz itt a BUBOR?
- Mit jelent a kamatstop?
- Mit okozna a kamatstop eltörlése?
- Miért rossz a kamatstop?
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!