Bár nem túl gyakori, előfordulnak néha a történelemben bankcsődök, amihez meggondolatlan hitelezési gyakorlat vagy nem megfelelő likviditáskezelés is vezethet. Tegyük hozzá, hogy 2008-at követően Amerikában és Európában is szigorúbb bankfelügyeleti előírások és ellenőrzések valósultak meg, így egy rendszerszintű bankválság kialakulásának az esélye valóban kevés. Ettől még megtörténhet a baj, ahogyan azt márciusban több kisebb amerikai banknál is láthattuk. Ilyenkor van nagyon fontos szerepe a betétesek kártalanításában a betétbiztosítónak, amely szerepet Amerikában a Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) tölt be.
Automatikusan történik a kártalanítás
Az FDIC biztosítását az amerikai ügyfelek automatikusan igénybe tudják venni, amennyiben egy betétbiztosítást nyújtó banknál nyitnak számlát (gyakorlatilag szinte mindegyik banknál van betétbiztosítás). A legtöbb betéttípusra érvényes egy 250 ezer dolláros limit, azaz eddig kártalanítják a betéteseket, a határ feletti értéket azonban általában nem kapják vissza (kivételt képeznek ez alól a nemrég csődbe ment SVB és a Signature Bank ügyfelei, akik a betétjeik teljes értékét visszakapták). Így biztosítva vannak többek között például a folyószámlákon, a takarékszámlákon és a pénzpiaci számlákon elhelyezett betétek is.
Az amerikai betétbiztosító rendszeresen felülvizsgálja a bankok pénzügyi helyzetét, hogy biztonságosan és megbízhatóan tudjanak működni. Amikor egy bank csődbe megy, az FDIC-nek jogában áll átvenni és felszámolni a csődbe jutott bankot,
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja egy évre 29 845 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!