Az idei év első nyolc hónapjában az MNB adatai szerint 309 milliárd forintnyi személyikölcsön-szerződést kötöttünk, 31%-kal felülmúlva ezzel a tavalyi átmeneti mélypontot. Sokan a márciustól decemberig tartó mélypont számlájára írták a tavalyi visszaesést (ami visszafogta a banki kínálatot), de sokkal inkább a fogyasztás járvány miatti visszaesése és a hitelfelvevői óvatosság miatt lehetett gyenge év a tavalyi ezen a piacon.
Bár csaknem harmadával több személyi kölcsönt vettünk fel idén, mint a tavalyi év azonos időszakában, a 2019-es csúcsot még nem sikerült elérni, sokkal inkább a 2018-ashoz hasonlítanak az idei számok. Különösen az év első két hónapja maradt el a két évvel korábbitól, és csak egy olyan hónap volt (június), amikor sikerült meghaladni a 2019-es rekordot.
A visszafogottabb kereslet semmiképp sem magyarázható a jegybanki kamatemelésekkel, ennek hatása ugyanis még – a lakáshitelekkel ellentétben - nem érződik a személyi kölcsönök piacán. Augusztusban például 11,9%-os átlagkamattal és 12,4%-os átlagos THM-mel vették fel a háztartások ezeket a hiteleket, ami megfelel a kamatemelések előtti, májusi szintnek. A meglévő személyi kölcsönök átlagkamata 12,8% volt, ami szintén nem mutat növekedést, köszönhetően a szinte egyeduralkodóvá vált végig fix kamatozásnak.
Miről szól még ez a cikk?
- Így alakul most a személyi kölcsönök piaca
- Szaporodnak az alternatívák
- A legjobb THM-ek és törlesztőrészletek
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!