Közzétette első féléves jelentését a bankok többsége, így megvizsgáltuk, hol tartanak most „anyabankjaink”, ez alatt a magyar OTP, az osztrák Erste, az osztrák Raiffeisen, a belga KBC, az olasz UniCredit és az olasz Intesa Sanpaolo bankcsoportokat értve. Minden esetben euróban számoltunk, így a devizamozgásoknak is van némi torzító hatásuk, néhány következtetést azért így is levonhatunk.
Összesen 8,426 milliárd euró adózás utáni eredményt ért el hat bankcsoport az első félévben. Ez mindössze 1 százalékkal tér el (mégpedig felfelé) az utólag meglehetősen eseménytelennek tűnő 2019-es első félév összesített profitjától. Az UniCredit volt az egyetlen, amelynek visszaesett (harmadával) nyeresége, az UBI Bancát időközben bekebelező olasz versenytársé, az Intesa Sanpaolóé viszont hasonló mértékben nőtt.
A tavalyi első félév jelentette az igazi sokkot a bankok nyereségessége szempontjából: a koronavírus hatása elsősorban a kockázati költségek megugrásában jelentkezett. Ezek döntő többségét nem a problémás hitelállomány tényleges növekedésére reagálva, hanem a várható bedőléseket övező bizonytalanság miatt képezték meg. Nagy átlagban mindenesetre a hatodára esett tőle a bankok első féléves nyeresége tavaly.
Miről szól még ez a cikk?
- Alulteljesítő és felülteljesítő anyabankok
- Így sikerült kiheverni eddig a koronavírus sokkját
- Lendületben a felvásárló bankok
Signature Pro-val ezt a cikket is el tudnád olvasni!
Ez a cikk folytatódik, de csak Portfolio Signature előfizetéssel olvasható tovább. Lapunk kiemelt tartalmaihoz való hozzáférés díja az éves előfizetés esetén most 33%-os kedvezménnyel 19 990 forint. Választhatsz havi csomagot is, melynek költsége 2 490 forint. További információ és csatlakozás az alábbi gombra kattintva!