Ahogy előre várható volt, a 2013. január 1-jén bevezetésre került tranzakciós illeték a gazdasági nehézségek mellett évek óta különadókkal sújtott bankszektor számára nem átvállalható terhet jelent, ezért a fizetési műveletenként 0,2 százalék, készpénz-műveletenként 0,3 százalék, de legfeljebb 6 ezer forintnyi extra költséget döntő többségben az ügyfeleknek kell megfizetniük a bankokon keresztül az államkasszába. Az áthárítás mértékében azonban vannak különbségek az egyes bankok, illetve számlacsomagok között, ezért most különösen érdemes megnézni saját bankunk kondícióit, mielőtt a növekvő levonások kellemetlen meglepetésével szembesülünk. Az illeték felszámítása ugyanis olyan, évek óta garantáltan nulla forint tranzakciós jutalékkal hirdetett számlák ingyenességét szüntette meg, mint a Citi TOP, Raiffeisen Díjnullázó, FHB Prémium, vagy az UniCredit Bónusz számla. Ez is mutatja, hogy a bankok üzleti stratégiája átrendeződni látszik a prémium banki ügyfelekre vonatkozóan - melyek nagy volumenű tranzakcióik miatt most a legnagyobb terhet jelentik nekik az illetékfizetés szempontjából.
Az ingyenes ATM készpénzfelvételi lehetőségek is csaknem mindenütt megszűntek: már csak az OTP-nél, az Ersténél, a Banco Popolare-nál, a Kinizsi Banknál, az UniCreditnél és a KH-nál találunk korlátozott számban, bizonyos számlacsomagoknál. A bankkártyás vásárlás 2 ezrelékes díját azonban egyelőre úgy tűnik, a nagyobb hitelintézetek nem hárítják át az ügyfelekre: az aktuális információk szerint csak a KDB, a Volksbank, a DRB Bank, az MKB és a Budapest Bank egyes számlacsomagjainál kell kártyás vásárlásaink után erre az extra költségre is számítanunk. Bár a díjmentességet a többiek is csak "akciósan" biztosítják, azaz semmi sem garantálja, hogy a következő hónapokban is ingyenesen vásárolhatunk. A tranzakciós illeték jelenleg ismert mértékű áthárítása egy átlagos, közepesen aktív ügyfél számára 2-3 000 Ft, egy gyakrabban, nagyobb összegekben tranzaktáló ügyfél számára viszont akár 7-9 000 Ft banki költségnövekedést is jelenthet éves szinten.
A jegybanki alapkamat 2012 júliusa óta pontosan 1,5 százalékpontot csökkent, jelenleg 5,5 %, ennek következtében a bankok lekötött betétekre kínált kamatai is csökkentek az elmúlt hat hónapos időszakban. Fél éves lekötési perióduson a rendszeresen akciókat hirdető Volksbank (6,7%) mellett a Raiffeisen (6,5%) emelkedik ki, utóbbi egy éves lejáratra még magasabb, 6,75%-os kamatot kínál bizonyos számlaaktivitási feltételek teljesítése esetén. A rövidebb, 3 havi lekötési perióduson ismét a kisebb bankok, a KDB (5,75%), a Sopron Bank (5,5%) valamint a CIB (6%) a legjobb választás. A bankok spórolási szándékát jelzi, hogy a többi bank kínálata éppen hogy eléri, de inkább alatta marad a referenciakamatnak: három hónap - egy év időtávra 4,25% - 5,75% közötti éves kamat mellett kínálnak lekötéseket, amely alapján az ügyfelek által realizálható fajlagos hozam átlagosan 1 - 1,4 százalékponttal csökkent 2012 közepéhez képest.
A kényelmi rangsorok tekintetében kisebb átrendeződések történtek a kis és közepes bankok körében, melyek ezúttal elsősorban a figyelembe vett egyéb költségek (elektronikus és mobil banki szolgáltatások, nem saját ATM, biztosítások, stb.) egyes esetekben aránytalanul nagymértékű emelkedésének köszönhetők.