A bedőlési hullámnak vége a vállalatoknál
Az idei év kemény téllel indult az európai gazdaságban. A tavasz sokáig nem akart beköszönteni: megdermedt lakossági fogyasztás, befagyasztott kiadások, hideg ciprusi szelek. Jelenleg úgy tűnik, hogy amíg az Unió még mindig a hó súlya alatt nyög, az Egyesült Államokban már megkezdődött az olvadás, nem is említve a BRIC államokat és Törökországot, valamint Mexikót, ahol már melegszik az idő. Idén még mindig az eurózóna recessziója várható, amiben jelentős szerepet játszik a németországi gazdasági aktivitás gyengülése, valamint a nulla-közeli franciaországi GDP-növekedés. A mediterrán térség teljesítménye továbbra is alacsony szintre várható, ami betudható a megszorító intézkedéseknek és a magánszektormenekülésének a hitelállományból.
A pénzügyi és hitelfeltételek javulása, a költségvetési kiigazítások esetleges megnyugvása és a külső egyensúlytalanságok csökkenése megnyithatja az utat az eurózóna számára egy visszafogott növekedési pálya előtt, ami a prognózisaink szerint 2014-re +1,2%-os GDP-emelkedést hozhat - foglalja össze az Euler Hermes Csoport nemzetközi elemzése. Az adatok egyértelműen igazolják azt, hogy a világ GDP-változásának pozitív egyenlegéhez nem az európai közös pénzt használó országok járultak hozzá. A növekedés jellemzően a BRIC országokból ered és Európán belül is inkább a feltörekvő gazdaságok járulnak hozzá ahhoz, hogy kedvezőbben alakuljanak a kilátások. Magyarország sajnos még mindig a sereghajtók között szerepel.
Fizetésképtelenségi Index: duplacsúcs és füles csésze
Az Euler Hermes Fizetésképtelenségi Indexe azt mutatja, hogy a Visegrádi Négyek országaiban a pesszimistáknak (sőt, valójában a realistáknak) a jóslatai igazolódtak be. Lengyelország, Csehország és Szlovákia esetében egy duplacsúcs-alakzat rajzolódik ki a vizsgált időtávon belül. Magyarországot tekintve - a tőzsdei technikai elemzésekből kölcsönvett hasonlattal - egy "fordított füles csésze" alakját látjuk, vagyis a 2008-2010. közötti években elhúzódó, de kevésbé sokkszerű hatás érte hazánkat. A 2012-ben mért második negatív hullám a fejre fordított csésze "füle" az újabb, de alacsonyabban elhelyezkedő csúccsal a magyarországi állapotok stabilizálódását vetíti előre. A 2010-2011-es időszak tehát egy látszólagos megnyugvás volt, meteorológiai hasonlattal: a vihar előtti csend - mutatnak rá az Euler Hermes Csoport magyarországi leányvállalatának vizsgálatai (a részletes elemzésért kérjük, küldjön e-mailt erre a címre).

Hazai károk, külföldi kockázatok
A fentieket igazolják vissza az Euler Hermes hitelbiztosítással rendelkező ügyfeleinek káreseményei is. Negyedéves mozgóátlagokat nézve a káresemények is szinte ugyanazt a fordított fülescsésze-formát veszik fel, mint az országos viszonylatban regisztrált fizetésképtelenségi eljárások. A bekövetkezett biztosítási eseményeknek (vagyis a nemfizetésből eredő károknak) hétéves időtávra visszatekintve kevesebb, mint fele származik az exportpartner fizetésképtelenségéből, míg a domináns arány a belföldi kereskedelemből eredeztethető. Figyelemreméltó, hogy a válság csúcspontjain szignifikánsan megnő az exportkárok aránya: 2009-ben és 2012-ben a külföldről származó káresemények értéke elérte a 65% körüli részarányt. A hazai vállalkozások exporttevékenysége során évekre visszamenőleg, tendenciózusan Szlovákia, Lengyelország és Románia vállalkozásai jelentik a fő károkozókat, találkozhatunk azonban néhány olyan országgal is, amelyek ugyan nincsenek ott a "toplistás" államok között, mégis negatív rekordot tudnak dönteni egy-egy évben a káresemények tekintetében. Ide sorolhatók Ausztria, Szlovénia és Horvátország, de természetesen olasz és görög vállalkozások is tartoznak ebbe a körbe.

A legfőbb kérdés azonban a kitettségek elemzésekor, hogy a biztosított vevőállomány növekedésével együtt jár-e a károk növekedése is. Elsőre logikusnak tűnő válasz lenne, hogy a káresemények is követik ezt az irányt, hiszen minél nagyobb a kitettség, annál nagyobb mértékben következhetnek be a károk. A valóság azonban ezt nem igazolja. A három év alatt pontosan a legdinamikusabban növekvő kitettség-állományt felmutató ágazatokban volt megfigyelhető csökkenés a kitettségre vetített károk értékében, ami ugyancsak azt támasztja alá, hogy egy kötvényesnek érdemes a biztosított vevőkörét bővíteni a kockázatok porlasztása, mérséklése érdekében. A gépjármű- és a fémipar, valamint a gépek/berendezések piaca tudta felmutatni a legjobb eredményeket ebben a tekintetben. Érdemes megemlíteni még az energiahordozók piacát, ahol a biztosított vevőállomány növekedése ugyan elmaradt az átlagtól, a kár vs. kitettség mutatója mérhető javulást láttatott a közelmúltban.

Kilátások a közeljövőben
Amilyen hosszú volt a tél, olyan hamar tört ránk a tavasz: kedvező jelzések a központi bank vezetése részéről, jelentősen javuló infláció, az évszak közepére stabilizálódó forintárfolyam és a CDS felárak mérséklődése hozták el a jó időt Magyarország számára. A nemzetközi elemzőházak kezdik ugyancsak derűsebben látni a jövőt, de óvatos optimizmusra biztatnak. A közeljövőben néhány egyedi esetet leszámítva nem valószínűsíthető, hogy tovább növekednének a nemfizetési kockázatok, a fizetésképtelenségi eljárások száma remélhetőleg csökkenő irányt vesz, de a tudatos követeléskezelés ezekben a pillanatokban talán még fontosabbá válik, mint a legmélyebb recesszió idején. A válságindikátorként számon tartott konjunktúra-érzékeny ágazatok (pl. építőipar, logisztika) áttörés egyelőre nem várható.
A gazdaságirányítás kiszámíthatósága mindemellett továbbra is megkérdőjelezhető, és ugyan a nem tradicionális költségvetési intézkedések mintha kezdenének visszatérni a medrükbe, a bizalmat helyreállítani sokkal nehezebb, mint elveszíteni. A tőke pedig lábbal szavaz: oda megy, ahol jól érzi magát. Az Euler Hermes a hitelbiztosítási piac oldaláról valamelyest pozitívabb prognózisokkal várja az elkövetkező hónapokat, de - híven egy biztosítótársasághoz - a világ rizikók összességét jelenti számunkra. Viszont a pohár legalább már félig üres és bizakodunk abban, hogy egy év múlva félig teli lesz.
Hiába a világpiacokat megrengető adok-kapok, Donald Trump óriási gesztust tett Kínának
Meghosszabította a határidőt.
Donald Trump kemény üzenetet küldött a Fed elnökének
Világos, hogy konfliktus van az amerikai vezetők között.
Történelmi kivonást hajtott végre az Egyesült Államok - Máris dörzsölheti a tenyerét Amerika nagy ellensége?
Kimerülőben az amerikai készletek.
Már Európa is tárgyalna az oroszokkal, kifulladt a fronton Moszkva - Háborús híreink pénteken
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Kerek-perec kimondta Norvégia: nem fogadja el az Egyesült Államok követelését
Alaposabban megfontolnák a javaslatot.
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg erre neked semmi okod nincsen. Elemezzük a kockázatokat és megmutatjuk, m
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours...
The post E
Hogyan számolták ki az amerikai vámokat?
Tegnap óta mindenki azt találgatja, hogyan számolták ki az amerikai vámokat. A bemutatott ábrán az amerikai termékekre fizetett vámok plusz forgalmi adó plusz deviza manipuláció (jelentsen ez b
Erdőtűz és demencia
Egy nemrég megjelent kutatás szerint az erdőtüzek miatt keletkező finom részecskék jelentős mértékben hozzájárulhatnak a demencia kialakulásához.
A FIRE legnagyobb átverései
Előrebocsátom, hogy hiszek a FIRE mozgalomban, szerintem nagyon sokan sokat köszönhetünk neki, de még azok is profitálhatnak belőle, akiknek nem céljuk a korai nyugdíj. Ebben a bejegyzésben még
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
Női korrupció: tanulságok a sakktábláról
Két tudós sakktáblákon bizonyította, hogy a nők kevésbé hajlamosak a tisztességtelenségre és a korrupt viselkedésre. Az 1990-es évektől kezdve látványosan növekedett a nők térnyerése a.

Fókuszban a CONSTRUMA-n: zöld építés és egészséges otthon (x)

- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
- Drámai jóslat érkezett a nyári időjárásról: nagyon fájdalmasan érintheti Magyarországot
- Megtudtuk: komolyan érdeklődik az Egyesült Államok a Paksi Atomerőmű és több SMR-szerződés iránt is
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.