- A gyakorlatban nincs szó 30%-os társasági adókulcs bevezetéséről. Marad a jelenlegi társasági adózás az energetikai és közműszolgáltatóknál (10 és 19%).
- A Széll Kálmán Terv 2.0-ban bemutatott új, 16%-os Robin Hood-adókulccsal szemben csak 11%-os várható.
- Sérülhet a kormány Széll Kálmán Terv 2.0-ban Robin Hood-adóból előirányzott 55 milliárd forintos bevételi célszáma.
- A Robin Hood-adót jelenlegi befizetők mellett a 11%-os kulccsal meg kell fizetniük az egyetemes szolgáltatóknak, elosztói engedélyeseknek, a víz-, és csatornaszolgáltatóknak, valamint a települési hulladékkezelési közszolgáltatóknak.
Az energetikai, közműszolgáltatást végző társaság jövőbeni adózásának kérdése az elmúlt időszakban elsőként a Széll Kálmán Terv 2.0-ban merült fel. A dokumentumban leírtak szerint a kormány kivezeti idén az energetikai válságadót, azonban továbbra is életben tartja a Robin Hood-adót (Energiaellátók jövedelemadója), méghozzá a jelenlegi kulcs kétszerese, vagyis 16% mellett. A Tervben emellett írnak arról is, hogy egyéb közműszolgáltatókkal szélesítik az adófizetők körét, így a Robin Hood-adóból tervezett bevétel 55 milliárd forintra növekszik.
Ezt követőn Matolcsy György, nemzetgazdasági miniszter az új adótörvények elfogadásával összefüggésben arról számolt be a héten, hogy a három kulcsossá váló társasági adórendszerről is folynak egyeztetések a tárcánál: a 10 és 19%-os kulcs mellett 30%-os kulcs vonatkozik majd az energiaszolgáltató és közműcégekre - fogalmazott a miniszter.
Később a tárca adóügyekért felelős helyettes államtitkára úgy pontosította a kijelentést, hogy az energia- és közműtársaságok esetében a 19%-os társasági adókulcs mellett a 11%-os Robin Hood-adóval jön ki a 30%-os új kulcs. A piacok egyébként igen hevesen reagáltak a nemzetgazdasági miniszter szavaira, hiszen az eredeti bejelentés felvillantotta annak lehetőségét, hogy az energiacégeknek a jövőben a 16%-os Robin Hood-adófizetési kötelezettségük mellett 30%-os társasági adóterhet kell majd viselniük, vagyis eredményük közel felét befizethetik az államkasszába.
Később a tárca, az MTI-nek eljuttatott közleményében megerősítette az adóügyi helyettes államtitkár, Dr. Balog Ádám szavait a 30% = 19% + 11%-os (változatlan társasági + 11%-osra emelt Robin Hood-adó) elképzelésről, egyben megnevezte azok körét is, akiknek az új, "30%-os társasági adókulkcs" alatt kell majd adózniuk: a villamos energiáról szóló, továbbá a földgázellátásról szóló jogszabályban meghatározott egyetemes szolgáltatók, elosztói engedélyesek, a víz-, és csatornaszolgáltatók, illetve a települési hulladékkezelési közszolgáltatók.
A felsorolás azért érdekes, mert a megnevezettek jelenleg nem kötelezettjei a Robin Hood-adónak, vagyis felmerült a kérdés, hogy mi lesz a jelenlegi Robin Hood-adóbefizetőkkel, az "energiaellátókkal".
Nem lesz 30%-os társasági adókulcs
A NGM-től kapott tájékoztatás szerint a gyakorlatban nincs szó "30%"-os új társasági adókulcsról, hanem továbbra is minden érintett a jelenlegi társasági adókulcsok mellett fog adózni, azonban a Robin Hood-adót a jelenlegi 8%-ról (csak) 11%-osra emelik, és befizetői körébe bevonják az egyetemes szolgáltatókat, az elosztói engedélyeseket, a víz-, és csatornaszolgáltatókat, illetve a települési hulladékkezelési közszolgáltatókat. Ez egyben azt is jelenti, hogy átviteli hálózatot üzemeltető MVM-leány Mavir és a magasnyomású földgázvezetékek működéséért felelős MOL-leány FGSZ Zrt. nem kerül be a kötelezettek körébe.
Összességben tehát arról van szó, hogy a Robin Hood-adó tekintetében megtörténik a Széll Kálmán Terv 2.0-ban is közölt kiszélesítés (az energiaellátókon túl egyéb közműszolgáltatókra is vonatkozik majd), azonban a dokumentumban foglalt 16%-osra történő kulcsemelés helyett 11%-osra történő emelés valósul meg. A Széll Kálmán Terv 2.0-ban megfogalmazottakhoz képest történt 5 százalékpontos csökkenés alapesetben azt vetíti előre, hogy a kormány a Robin Hood-adóból nem tudja majd beszedni a Tervben megfogalmazott 55 milliárd forintot, arányosítva a várható bevétel csak 38 milliárd forint lenne.
A Robin Hood-adó kiszélesítése most már közvetlenül is eléri majd a lakossági energiaszolgáltatást, vagyis további árnyomás alá kerülhetnek a lakossági szolgáltatást végző energiavállalatok.
Nem verték nagy dobra: majdnem 10%-ra ugrott a szabad felhasználású diákhitel kamata
Alig magasabb kamattal már személyi kölcsönt is felvehetünk.
Új magyar sikertörténetet épít az adatsztorikat mesélő Vizzu
Vidos Péter alapítóval beszélgettünk.
Leleplező felvételek: Izrael már bőven Aszad bukása előtt komoly akciókat folytatott Szíriában
Nem bízták a véletlenre.
Hanyatlik a forint! - Már 416 közelében az euró
Nagyon rosszul indult az év a forint számára.
Szokatlan időjárási jelenség alakult ki a Balatonnál - Itt van rá a magyarázat
Jelentős hőmérsékleti különbségek alakultak ki a környező településeken.
Balásy Zsolt: 2020 lottóötösei
Valami váratlan, egyben nagy hatású esemény – ez a Fekete hattyú. Nassim Taleb 2007-es könyve óta tudjuk ezt. Vélhetően azért is lett népszerű a könyv,... The post Balásy Zsolt: 2020 lo
Méhek a virágos réten: impulzusvásárlók a bevásárlóközpontban?
A mezők színpompás világában a méhek ugyanolyan dilemmákkal szembesülnek, mint a szupermarketek polcai között bolyongva válogató fogyasztók. Bár kézenfekvőnek tűnhe
A szivattyús-tározós erőmű-beruházások tőkeköltsége
Kétrészes blogsorozatunkban a szivattyús-tározós erőművek létesítésének tőkeköltségeivel foglalkozunk részletesebben.
Földbe állt az olcsó repülő
Az amerikai légitársaságok világában kevés szereplő hagy olyan emlékezetes nyomot maga után, mint ősszel a Spirit Airlines, amely 2024-ben az év egyik legnagyobb tőzsdei bukásának... The post
Lidl vs Biedronka: az árháború éve
Az Európa-szerte inflációval tűzdelt évek után idén a lengyel fogyasztók óvatosabbá váltak élelmiszer-kiadásaikkal, mely árháborúhoz vezetett a leghatékonyabb diszkontláncok között. Had
Adóváltozások 2025 - ezekre figyeljen az újév kezdetével
Az előző évek gyakorlatához hasonlóan 2024. során számos, az adózást érintő jogszabálymódosítás történt év közben, melyek egy része rendeleti szinten jelent meg. Utóbbiak közül több
Best of HOLD After Hours 2024
Visszaemlékezésünk 2024-re. Boldog új évet kívánunk mindenkinek! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók a Spotify, YouTube, Apple Podc
Legnépszerűbb írásaink voltak 2024-ben
2024-ben az Economania olvasóit az influenszerek, a kerékpárlopás, a női sportok, a mesterséges intelligencia és az iparpolitikák érdekelték leginkább. The post Legnépszerűbb írásaink voltak
Egyesült a WTS Klient és a VGD Hungary (x)
,,Az exportbiztosítással változatos tudást és sokrétű tapasztalatot lehet szerezni” (x)
- Siess, nehogy lemaradj a 21%-os állampapírról!
- „Magyar inváziót” emlegetett a lengyel sajtó: folytatódik 2025-ben is?
- Hatalmas veszteségeket szenved el Oroszország - Meddig bírhatja még az orosz haderő?
- Nagy veszélyben vannak ezek a munkák – Köztük van a tiéd?
- Valóra válik a katasztrófa: a klímaváltozás rárúgta az ajtót a világra, és fájdalmas pusztítást végezhet Magyarországon is
Kisokos a befektetés alapjairól, tippek, trükkök a tőzsdézéshez
Előadásunkat friss tőzsdézőknek ajánljuk, összeszedünk, minden fontos információt arról, hogy hogyan működik a tőzsde, mik a tőzsde alapjai, hogyan válaszd ki a számodra legjobb befektetési formát.
Tőzsde kezdőknek: Hogyan ne égesd el a pénzed egy hét alatt!
Előadásunkon bemutatjuk a Portfolio Online Tőzsde egyszerűen kezelhető felületét, a számlatípusokat és a gyors kereskedés lehetőségeit. Megismerheted tanácsadó szolgáltatásunkat is, amely segít az első lépések megtételében profi támogatással.
Kiderült, mire ugrottak a milliomosok 2024-ben
Orbók Ilona luxusipari szakértővel beszélgettünk.
Mibe fektessünk 2025-ben?
Alapvetően jó világ jöhet.
Hova tud még fejlődni a Városliget?
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Eladó új építésű lakások
Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.