Nagy vihart kavart az érintettek körében az a 2012 novemberében megjelent cikkünk, amelyben feltártuk, hogy a frissen átadott, fél milliárd forintból gondosan felújított Rudas Gyógyfürdő déli csücskében, egy valamivel több mint 500 négyzetméteres épületrész, a Magyar Állam tulajdonában lévő egykori "Palackozó üzem" tovább rohad, és rontja egyrészt az épület egészének összképét, másrészt a világörökségnek minősülő Duna-parti látképet.
Az UNESCO Világörökség Bizottsága 1987. december 11-én vette fel a világörökségek listájára Budapest Duna-parti látképét és a budai Várnegyedet. A Világörökség részét képezi a Szabadság és a Margit híd által közrefogott budai és pesti Duna-part, valamint a Műszaki Egyetem néhány épülete és a Lánchíd által közrefogott terület, a Gellért fürdő, a Gellérthegy a Szabadság-szoborral és a Citadellával, a budai hegyen álló Vár épületei; a királyi palotával, a Víziváros barokk templomai és törökkori fürdői.
A Portfolio.hu a felújított fürdő átadásának napján felkereste az illetékeseket, hogy választ kapjon arra, miért is pusztul tovább a déli szárny, és mit terveznek vele a jövőben? A felek közölték, hogy az ügy megoldása folyamatban van, igaz a BGYH Zrt. saját bevallása szerint 2010 szeptembere óta küzdött azért, hogy használatba vehesse az épületrészt, jóval korábban, mint ahogy az MNV egyáltalán 2012 májusában birtokba vehette. Az ügyre azonban ma pont került, és a tulajdonos MNV Zrt. illetve a BGYH Zrt. határozatlan időre szóló vagyonkezelési szerződést írtak alá. A megállapodást Marjay Gyula az MNV főigazgatója és Szőke László a BGYH vezérigazgatója hitelesítették kézjegyükkel.Szőke beszédében hangsúlyozta, azzal, hogy az MNV döntése értelmében nem egy harmadik félnek adták oda az ingatlant (több vendéglátóipari érdeklődő, pályázó is volt), végre egy egységes fürdőkomplexum jön létre. A mintegy egymilliárdos beruházáshoz a BGYH-nak rendelkezésre áll 50% önerő, és amennyiben 3 hónapon belül sikerül előteremteni a fejlesztéshez szükséges forrás másik felét, akkor akár 2014 őszén meg is nyithat az új szárny. Szőke hozzátette, hogy a Rudas a legjobb kihasználtságot produkáló fürdő Budapesten, ami a felújítás előtt 68-69%-os teljesítményt jelentett, a felújítás óta pedig 70% fölötti ez az arány. Ez azt jelenti, hogy sokszor sorszámot kell tépnie a vendégeknek ahhoz, hogy bejussanak. További érdekesség, hogy a BGYH rendelkezik az épülettömb északi részén egy elvi építési engedéllyel egy szálloda felépítésére (a Gellért-hegy felőli nézetben készült látványterven jól látható), ám Szőke elmondása szerint ez egyelőre csak vízió, és csak az önkormányzat kérésére került fel a szálloda képe egyes látványtervekre.
Szőke továbbá kitért a szomszédos Rác fürdő jelenlegi helyzetére is. A vezérigazgató információ szerint folyik az egyezkedés a főváros és magánszemélyek között. A jelenleg is folyó csődeljárás tavasszal lezárulhat és utána megnyithat a jobb sorsa érdemes fürdő- és szállodakomplexum. Mindeközben Tarlós István főpolgármester is megszólalt a kérdésben, aki szintén úgy vélte, hogy akár már idén megnyithat a Rác fürdő épülete.
A látványtervek készítője és forrása: Nirmana Építésziroda Kft.