Közel egy éve, 2013 februárjában számolt be a II. kerület hivatalos lapja arról, hogy a kormány állásfoglalt az egykori Gazdasági Minisztérium épületének eltüntetéséről, és a helyén közparkot alakítanak ki. Majd alig egy hónappal később (március 19-én) már a Magyar Közlönyben jelent meg a hivatalos határozat arról, hogy a Margit körút 85-87. alatt található ingatlanon közparkot kell létesíteni, aminek egyértelmű következménye a telken található épület(ek) elbontása is.
Az épület történetéről alábbi cikkünkben bővebben is olvashat. Ma még ez látszik
Forrás: Google Maps
A Széllkapu, melynek ügyvezetője Halmai Zoltán, tehát átvette a terület és a munkálatok irányítását.
Az ügyvezető a Budai Polgárnak adott interjújában úgy nyilatkozott, "A híradások 2013 márciusában csak a minisztériumi épületről szóltak, de ezen a területen áll három másik épület is, ezenkívül a tulajdonviszonyokat is rendezni kellett. Mostanra az adminisztratív és a hatósági ügyek lezárultak: az ott működő cégek és szervezetek kiköltöztek, a bontási engedélyt megkaptuk, január első felében megkezdjük a bontásra vonatkozó beszerzési eljárást. Reményeink szerint az első negyedévben megkezdődhetnek a munkálatok, amelyek során az ingatlanon található épületeket lebontják." A mélygarázs létesítésével, hiszen a tervek között ugye ez is szerepel, kapcsolatban Halmai azt mondta a lapnak: "Láng Zsolt polgármester úr a legutóbbi találkozónkon megerősítette azt az elvárást, hogy a közpark kialakításával párhuzamosan a felszín alatt épüljön egy nagyobb mélygarázs a felmerülő parkolási gondok enyhítésére. A projektnek erre a részére - ha lehetséges - uniós forrást igyekszünk majd felhasználni". Ezt egyébként maga a kormányhatározat is előírja, így valamilyen javaslatot mindeképp szükséges a vezetőknek letennie az asztalra a lehetséges megvalósítással és az uniós források elérhetőségével kapcsolatban.
Nem lesz látványos robbantás
Az interjúban Halmai kitért a bontás technikájára is. Az elmondása alapján a szomszédos utcákban lakók érdekeinek szem előtt tartása vezetett ahhoz a döntéshez, amellyel végül nem a látványos, egyedi, gyors, ám nagy zajjal és porral járó robbantásos technológiát választották, hanem a lassabb, de a környéken élő szavazók számára könnyebben elfogadható bontást.
Az érintett épületek A területen nem csak a minisztérium épülete áll: itt található a Ganz egy régi irodaépülete (2200 nm), valamint az egykori gyár 2 ipari épülete: az M jelű csarnok (5000 nm) és az L jelű egykori melegpörgető épülete (1200 nm).
View Larger Map
Az első igazi magyar panelbontásról szóló cikkünket az alábbi linken érhetik el. A tervek szerint, a két ütemben megvalósuló bontás első, 2-2,5 hónapig tartó fázisában a belső részeket és épületgépészeti berendezésket bontják el, ami a környék járókelői számára nem lesz különösen látványos munkafolyamat, vagyis nem fogjuk úgy érzékelni, mintha ténylegesen zajlanának a bontási munkálatok. Majd ezt követi a második szakasz, amelyben a vasbeton-szerkezetet mintegy 3 hónap alatt tervezik eltüntetni.
Mi is megkerestük a Széllkapu Kft.-t, valamint Halmai Zoltánt a kérdéseinkkel. Szerettük volna megtudni, hogy várhatóan milyen összeget emészt majd fel a bontás, és mekkora lehet az árkülönbség a robbantásos és a bontásos technológia között, ám a kérdéseinkre csak a pályázatok elbírálása után kaphatunk majd választ.
Ötletpályázat
A bontási munkálatok előkészítése mellett, és azzal párhuzamosan zajlik majd a terület újjáélesztésében elsődleges fontosságú ötlet és tervpályázat is. A pályázat tárgya a Margit körút-Kis Rókus utca-Fény utca-Mammut II. bevásárlóközpont által határolt tömb hasznosítására vonatkozik. Az ötletek két kategóriában, "A" (bárki), "B" (építészeti) várják, a győzteseket pedig természetesen díjazzák is. Leadási határidő 2014. február 24., úgyhogy az érintetteknek tessék belehúzni, hogy megfelelően átgondolt ötletek szülessenek.
A rehabilitálandó területA pusztuló, esztétikáját tekintve rendkívül megosztó (a többség szerint leginkább csúnya, bár egyesek talán látnak benne némi építészeti értéket), de elsősorban a környezetre és a környéken élők és járók egészségére káros hatással lévő épületmonstrum elpusztítása még az oly sokak szemét bántó körúti pusztulás visszafordításának is lehet egyfajta szimbóluma, lépcsőfoka. A minimális pénzügyi forrást, és ennek megfelően csak látszat megoldást jelentő (ám mindképp hasznos és előremutató) üzletfrontok kiplakátolása után, most egy igazán jövőbemutató lépés valósul majd meg, aminek várhatóan a környék üzletei, lakói is komoly hasznát láthatják majd, és talán a régóta pusztuló kirakattal rendelkező, egykori kalapos mester boltja is új erőre kap. Nem mellékesen pedig a fejlesztés környzeténben lévő lakások ára, és értékesíthetősége is várhatóan pozitív irányt vesz majd.