A várakozásnak hamarosan vége, mert április 2-án jön a kiskereskedelmi szakma megkerülhetetlen seregszemléje, a Portfolio RETAIL DAY 2025, ahol vezető szakemberek osztják meg tapasztalataikat a szektort érintő legaktuálisabb témákban, és többek között megszólal a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára is.
Noha legújabban az árrésstop vet óriási hullámokat, a hazai kiskereskedelemben egy sor egyéb folyamat is alakítja a piacot. A hagyományos és online boltok közötti rivalizálás, az automatizáció foglalkoztatottságban játszott szerepe, a digitalizáció nyaktörő sebességű fejlődése és a szektort érintő logisztikai kihívások csak néhány ezen kulcstrendek közül. A teljes nagyképről az április 2-i Portfolio RETAIL DAY 2025 ad pillanatfelvételt, ahol vezető szakértők osztják meg tapasztalataikat.
Március közepén élesedett a kormány legújabb inflációletörő intézkedése, az árrésstop 30 termékkör, több mint 1000 élelmiszer esetében. Az első hatások már most körvonalazódnak, a témában illetékes Nemzetgazdasági Minisztérium jelentős inflációleszorító hatással kalkulál már ebben a hónapban. A kiskereskedelemben zajló fejlemények, a legnagyobb áruházláncok reakciója, a kormányzati beavatkozások miatt valósággal forr a szektor. Mindezen események fényében nem is lehetne aktuálisabb a Portfolio Retail Day 2025 című konferenciánk, melynek nyitóelőadását Gerlaki Bence, Nemzetgazdasági Minisztérium adóügyekért, fogyasztóvédelemért és kereskedelemért felelős államtitkára tartja meg. A szakmai programban jelen lesznek az FMCG-szektor legfontosabb szereplői.
Az Országos Kereskedelmi Szövetség megbízásából átfogó szakpolitikai javaslatcsomag készül a magyar kiskereskedelem következő 5-10 évének kihívásainak kezelésére. A dokumentum a plázastoptól a vidéki bolthiányig számos területen szolgál megoldási koncepcióval, így többek között a munkaerőpiaci problémákra és a digitalizációs lemaradás leküzdésére is választ keres − derül ki a Pénzcentrum interjújából, amely az anyagot jegyző Danubia Fórum tanácsadó cég vezetőjével, Kozák Ákossal készült. A témáról a szakember a Portfolio RETAIL DAY 2025 konferencián is részletesen szól majd.
Közel kétmilliárd forintos fejlesztéssel teljesen átalakult a Lurdy Ház. A közel 90 ezer négyzetméteres komplexum felújítása a régió növekedéséhez igazodva indult el - közölte a bevásárlóközpontot üzemeltető cégcsoport.
A külföldi szereplők gőzhengerként tarolnak a hazai e-kereskedelmi piacon, és adja magát a kérdés, hogy miközben a már bejáratott webshopoknak is egyre nehezebb, ilyen körülmények között milyenek az újonnan belépők esélyei. Erről a Portfolio Pörzse Norbertnél, a 22 országba szállító Vágyaim.hu webáruház alapítójánál érdeklődött, aki az április 2-i Retail Day 2025 Konferencián további kulisszatitkokat árul el saját sikerreceptjéről.
Immár nem csak az uniós, hanem a globális versenytársak is állandó nyomás alatt tartják a magyarországi e-kereskedelem szereplőit, akik kénytelenek sebességet váltani. A Portfolio Retail Day 2025 konferencián vezető döntéshozók tárják fel, milyen eszköztár vezethet eredményre ebben a helyzetben.
Életünk során években mérhető a sorban állással töltött idő, és ezt csökkenthetik drámaian a pénztármentes boltok, amelyek egyben a munkaerőhiány és a bolti lopások problémájára is megoldást kínálhatnak. A Kende Retail vezetője, Kende Gábor szerint a technológia elsősorban a kisebb, gyors vásárlásra optimalizált üzletekben lehet sikeres - írja a Pénzcentrum. Többek között ezzel a témával is foglalkozik az április 2-i Retail Day 2025 Konferencia.
Az idei év minden bizonnyal jobb év lesz, mint a tavalyi a hazai és a nemzetközi kereskedelmiingatlan-piacon. A szakértők szerint 2-2,5 százalékos gazdasági növekedés várható Magyarországon, miközben a világszinten bizonytalanságot okozó választások jelentős része is lezajlott, így az ezzel kapcsolatos korábbi bizonytalanság is mérséklődött. Hogy mindez mit okoz majd a magyarországi kereskedelmi ingatlanok piacán, arról a CBRE Hungary Market Outlook 2025 című rendezvényén a vállalat szakértői beszéltek, akik a kiskereskedelmi szektorra kitérve azt is elmondták, hol, milyen bevásárlóközpont-felújítások és -átadások várhatók idén.
100 termékre bővülhet az online árfigyelőben megfigyelt termékek köre annak érdekében, hogy kordában tartsák a növekvő élelmiszerinflációt - jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium.
A legfrissebb adatok szerint életjeleket mutat a magyar kiskereskedelem, tavaly novemberben 0,6 százalékkal nőtt az előző hónaphoz képest a volumen és fix bázison - jelenleg a 2021-hez viszonyítanak a statisztikusok - szintén felfelé mozdult a forgalom. Ez jó hír, azonban a régiós országokhoz mérve, vagy az unió átlagához viszonyítva nem annyira szép a kép.
Amilyen optimizmussal tekintett a szakma a kiskereskedelmi forgalom idei évére, olyan nagy csalódás lett a vége. A forgalom volumene nem tudott elszakadni a 2021-es szinttől, holott a reálbérek ismét emelkedni kezdtek idehaza. Közben megszűnt a kötelező akciózás is és a kormány már csak a zsugorítási gyakorlatot nézi árgus szemmel. Elindult a tömeges üvegvisszaváltás és szokatlanul erős ütésváltás történt a kormány és a Spar között.
Már nem várnak az utolsó pillanatig a magyar vevők a karácsonyi vásárlással, sokan novemberben nekiállnak az ajándékok beszerzésnek – mutat rá az Etele Plaza online kutatása. A legtöbben 5-10 órát töltenek a meglepetések kiválasztásával, amire összesen 50 000 - 100 000 forintot költenek. A válaszadók döntő többsége élvezi az ünnepi shoppingolást, bár sokan stresszesnek érzik időnként.
A Gestor Real Estate egy „off-market” tranzakció keretén belül sikeresen értékesítette a spanyolországi Murciában található Mazarrón Park kiskereskedelmi komplexumot a francia Epsilon 360° SCPI-nek - közölte a cégcsoport.
Az ingatlanpiac fehér hollójának is nevezhetjük a hazai bevásárlóközpont-fejlesztéseket, a szabályozások miatt nem véletlen, hogy alig valósult meg új retail fejlesztés az elmúlt 10 évben. Felújítások, ráncfelvarrások, újratervezések vannak, de kérdéses, hogy milyen kilátások mentén képzeli el a szakma a bevásárlóközpontok piacát. Kell-e egyáltalán új retail egység az országnak? Hogyan hatnak a vásárlói szokások változásai a piacra, a fejlesztőkre és ingatlantulajdonosokra? Lesz-e még új pláza Magyarországon? Ezekről is szó volt a 20. Property Investment Forumon.
Az infláció, az életszínvonal esése és a fogyasztás drasztikus visszaszorulása jelentős hatással volt a kiskereskedelmi szereplők, köztük a bevásárlóközpontok működésére. Milyen trendek formálják ma a vásárlói szokásokat, és mindez milyen hatással van a retail ingatlanok jövedelmezőségére és az új bérleti szerződésekre? Többek között ezekről kérdeztük a kiskereskedelemi szegmens szereplőit a szeptember 25-i XX. Property Investment Forum konferencia erre vonatkozó panelbeszélgetésének felvezetőjeként.
Esnek a részvénypiacok, gyengül a dollár, új csúcson az arany.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Visszafogott volt a kereslet az aukciókon, de csökkentek a hozamok.
Elkényelmesedtek a hazai szereplők
A magyar miniszterelnök izraeli kollégáját, Benjamin Nethanjahut fogadta.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Ezt elemeztük a Checklist keddi adásában.