Mitől lesz vonzó egy iroda?
Egy irodaház fejlesztésénél a környezettudatos megoldások és az alacsony energiafelhasználás mára alapértéknek tekinthető, így emellett leginkább a munkakörnyezet javításával foglalkozó dolgok fejlesztésére kell helyezni a hangsúlyt. Mivel 2018-ban és 2020-ban már építési követelmények lépnek életbe az épületek energiafogyasztásáról, ezért ma már az a fejlesztő, aki nem gondolkodik zöld megoldásokban nem tud piacképes terméket létrehozni. A zöld beruházás és minősítés nem lehet öncélú, hanem jó esetben a felhasználók érdekeit kell szolgálnia, ami számomra nem más, mint a magasabb komfortérzet és alacsonyabb működési költségek. A cégeknek komolyan el kellene gondolkodniuk, hogy mekkora ökológia lábnyomot hagynak maguk után és ha ezt megteszik, felelősséggel kellene energiatakarékos környezetet választaniuk, még akkor is ha az valamivel drágább. A komfort és munkakörnyezet esetében pedig minden munkaadónak meg kellene érnie 1 euró/m2/hó többletet, hogy dolgozói szeressék munkahelyüket, ezáltal cégükhöz is jobban kötődjenek - mondta el Erdei Bálint, a RedWood Holding alapító tulajdonosa.
A fejlesztések során mindig az a kérdés, hogy az épülettel ki tudják-e használni a helyszín előnyeit. A Váci úton például a fő cél a leghatékonyabb kihasználtság, így ott nagyterületű költséghatékony épületek jönnek létre. A prémium lokáció felé haladva - amilyen az I. kerület Naphegy is - már drágábbak a telkek, így emelkedik a prémium termékek iránti igény. A szofisztikáltabb bérlői igények az Ecodom épületénél is megjelennek, ahol a nyitott teraszokra, az épület benapozottságára és a természetes fény megjelenésére helyezzük a hangsúlyt - tette hozzá az alapító. A minősítési rendszerek közül az Ecodom a LEED rendszer platina minősítésre pályázik, így a Green House mellett ez lehet az országban a második ilyen minősítésű iroda.
BREEAM
A Building Research Establishment Environmental Assesment Method vagyis a BREEAM minősítést 1990 óta több mint 2,25 millió épület kapta meg, 77 különböző országban. Az Egyesült Királyságban kidolgozott rendszerben a minősítés során értékelik az épület funkcionális dizájnját, a szerkezetét és fenntartható működést. Az elérhető osztályzatok során a "pass", "good", "very good", "excellent" és "outsanding" minősítések valamelyikét lehet elérni.LEED
Az 1998-ban az Egyesült Államokban létrehozott LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) rendszer előnye, hogy a világ bármelyik országában használható, előzetes akkreditáció nélkül. Másik különbség emellett, hogy a LEED minősítés bármilyen épülettípusra, bármilyen területen álló, bármilyen állapotú épületre alkalmazható. A LEED minősítési rendszerben "certified", "silver", "gold" vagy "platinum" minősítés érhető el.DGNB
A Német Fenntartható Építés Egyesülete (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen, DGNB) fejlesztette ki az épületek komplex környezeti értékelésére a fenntarthatóság hármas - gazdasági, társadalmi, környezeti - egységén alapuló értékelési rendszert, ami ugyanakkora súllyal veszi figyelembe a környezetvédelmi, gazdasági és társadalmi fenntarthatósággal összefüggő kérdéseket.A DGNB esetén a különböző szempontokat eltérő súllyal veszik figyelembe. A gazdasági, környezeti, társadalmi-kulturális és funkcionális minőséget egyforma mértékben számít, míg a technikai- és folyamat minőség kisebb jelentőséggel bír.