Turbulens időszakon van túl a nemzetközi ingatlanpiac, az elmúlt évek a fejlett világ országaiban is nagy változásokat hoztak. A folyamat a 2020-ban kezdődött Covid-járvánnyal indult, amit a felerősödő geopolitikai feszültségek, a több évtizedes magasságokba szökő infláció és a kamatemelések követtek. Mindez a befektetők fokozott óvatosságához és jelentős átárazódásokhoz vezetett, ami még az olyan stabilnak tartott országokban, mint Németország is nagy átalakulásokat okozott. 2025-re viszont stabilizálódni kezdett a szektor, a kilátások ismét pozitívabbak. Hogy ez mit jelent az egyes eszközosztályoknál, hol, milyen kihívásokra kell felkészülnünk, és milyen termékek kerülhetnek a befektetők célpontjába, arról Jos Tromppal, a CBRE európai piacelemzési igazgatójával beszélgettünk.
Az európai irodapiac jelentős visszaesést mutatott 2024-ban, ami az elmúlt évek legalacsonyabb tranzakciós volumenét eredményezte. A befektetők óvatossága mögött elsősorban a távmunka terjedése és az épületek fenntarthatósági korszerűsítésének magas költségei állnak. Az MSCI adatai szerint az irodaházak részesedése az európai kereskedelmi ingatlanpiacon rekordalacsony szintre, 22%-ra csökkent - közölte a Bloomberg.
Megközelíthetőség, tisztaság, levegőminőség és az örök téma, a hűtés-fűtés működése és szabályozása. Ezek a legfontosabbak egy-egy iroda használói számára – derült ki az ICON által készített bérlői felmérés eredményeiből. Kákosy Zsolt MBA MRICS, az ICON property management igazgatója szerint bár 2025-ben is több lehet a kihasználatlan irodaterület, de az igazán jó minőségű irodák felértékelődnek és aki akar, remek feltételekkel köthet új üzletet.
Az idei év minden bizonnyal jobb év lesz, mint a tavalyi a hazai és a nemzetközi kereskedelmiingatlan-piacon. A szakértők szerint 2-2,5 százalékos gazdasági növekedés várható Magyarországon, miközben a világszinten bizonytalanságot okozó választások jelentős része is lezajlott, így az ezzel kapcsolatos korábbi bizonytalanság is mérséklődött. Hogy mindez mit okoz majd a magyarországi kereskedelmi ingatlanok piacán, arról a CBRE Hungary Market Outlook 2025 című rendezvényén a vállalat szakértői beszéltek, akik a kiskereskedelmi szektorra kitérve azt is elmondták, hol, milyen bevásárlóközpont-felújítások és -átadások várhatók idén.
Több mint tízéves mélypontot ért el a kereskedelmiingatlan-piac befektetési aktivitása tavaly, amikor megközelítőleg 425 millió értékben kötöttek ügyleteket Magyarországon. Különösen az év első fele volt gyenge: ebben az időszakban mindössze 180 millió euró értékű kereskedelmi ingatlan cserélt gazdát. Hogy idén mennyire lehetünk optimisták, az utóbbi években honnan jöttek a legnagyobb befektetők, és melyik szegmens most a legkeresettebb, azt az MNB kereskedelmiingatlan-piaci jelentése és iparági szakértők véleménye alapján gyűjtöttük össze.
A teljes budapesti modern irodaállomány jelenleg 4 455 615 négyzetmétert tesz ki, melyen belül 3 604 010 négyzetméter „A” és „B” kategóriás modern spekulatív irodaterület, valamint 851 605 négyzetméter saját tulajdonú irodaterület található - derül ki a BRF legfrissebb, 2024 negyedik negyedévére vonatkozó jelentéséből. Az üresedési ráta tovább kúszott felfelé, jelenleg 14,1 százalékot tesz ki, miközben a nettó abszorpció negatívba fordult.
Eredményesen értékesítette a varsói Bokserska Office Center irodaházát az Indotek Group. Az irodaépület új tulajdonosa az Enter Air lengyel charter légitársaság, amely az épületbe helyezi át székhelyét - közölte az Indotek Group.
A BEM Center irodaházba költözik a McDonald’s hazai csapata, a vállalat 950 négyzetméteres területre kötött szerződést - osztotta meg az irodaház kivitelezéséért felelős Market Építő Zrt. Facebook oldalán.
Az európai ingatlanpiac 2025-ben várhatóan jelentős fellendülést mutat majd, a befektetési aktivitás élénkülésével és a kulcsfontosságú szektorok növekedésének visszatérésével - írja a Cnbc.
Az argentin futballsztár, Lionel Messi ingatlanbefektetési társasága, az Edificio Rostower Socimi debütált ma a spanyol tőzsdén, írja a Reuters. A cég részvényei 57,4 eurós árfolyamon kezdték meg a kereskedést, ami 223 millió eurós piaci kapitalizációt jelent. A vállalat portfóliójában spanyolországi, andorrai, londoni és párizsi ingatlanok szerepelnek, többségük Katalóniában található.
A DVM group komplex építőipari szolgáltatásokat nyújtó cégcsoport 1995-ös megalapítása óta a magyar ingatlanszektor meghatározó szereplője. Portfóliójuk az építésztervezéstől, a projektmenedzsmenten, a környezetvédelmi szaktanácsadáson át a generálkivitelezésig és a kivitelezésmenedzsmentig terjed, meghatározó szereplői a kereskedelmi ingatlanfejlesztések piacának, a szálloda-és irodapiacnak, de újabban lakóingatlanokat és erőműveket is építenek. A cégcsoport egyik specialitása a Design & Build koncepció: a Portfolio ennek részleteiről, az iparág piaci helyzetéről és a 2025-ös tervekről is kérdezte Massányi Tibort, a DVM ügyvezető partnerét.
Előre láthatólag az idei évben a 400 millió eurót sem fogja meghaladni az éves tranzakciós aktivitás az ingatlanpiacon, ami 2014-15 óta nem látott alacsony volumen. A szerény teljesítményért az iroda eszközosztály a felelős, ahol az év első 9 hónapjában nem volt számottevő befektetési ügylet, de ez az év végére megváltozni látszik: rég óta nem tapasztalt nyüzsgést érzékelnek a színfalak mögött az IO Partners-nél. A vállalat régiós tőkepiaci részlegének vezetőjét, Andrei Vacarut, és a magyar részleg vezetőjét, Zeller Gábort kérdeztük arról, hogy miért döntenek a külföldi befektetők régiós projektek mellett a magyarokkal szemben, milyen eszközök a legnépszerűbbek most, mikorra várható a piaci fellendülés és hogy hova tűntek a magyar piacot eddig hajtó hazai befektetők.
2024 izgalmas év volt az ingatlanpiacon: meglepő fordulatok, változó keresleti preferenciák és kihívásokkal teli befektetési környezet formálták az ágazatot. A mai adásban az ingatlanárak dinamikájáról, a befektetési volumenek csökkenésének okairól, valamint az iroda- és ipari ingatlanok helyzetéről beszélgettünk két vendégünkkel: Tuza Ritával, az IO Partners tőkepiaci igazgatójával és Würsching Péterrel, a cég bérbeadási vezetőjével.
A délkelet-európai ingatlanpiacon 2025-ben várhatóan fellendülés indul, különösen a balkáni régióban. A befektetők elsősorban a szállodai és lakóingatlan-beruházások iránt érdeklődhetnek, míg az irodaterületek iránt valamivel alacsonyabb lehet a kereslet. Ezek a főbb megállapítások hangzottak el a Property Forum Belgrádban megrendezett Balkans Property Forum 2024 konferenciáján.
Újabb bérlők költöznek a WING által fejlesztett, vegyesfunkciós Liberty épületébe: a Zenitech Consulting Zrt. – korábbi nevén Autsoft 1500 négyzetméter irodaterületre, valamint egy nemzetközi nagyvállalat magyarországi képviselete további 2000 négyzetméterre írt alá irodabérleti szerződést - közölte a vállalat.
Megállapodást írt alá a WING Budapest belvárosában, az V. kerületben található Honvéd Center irodaház épületeinek értékesítéséről. Az adásvételi szerződés alapján a 6500 négyzetméter alapterületű épületet a hamburgi illetőségű Greve Csoport 100%-os tulajdonában álló Greve Honvéd Kft. vásárolja meg.
Táplálékkiegészítőkre meglepően sokat.
Nem segített, hogy az elmúlt évben háromszor is elöntötte az éttermet a Duna.
Nyilvánosan, szemtől szemben szállt szembe a Bizottság elnökével.
Akár már ma megtörténhet a hivatalos bejelentés.
Érdekes számokat mutatnak a friss statisztikák.
Az korábbi jegybankelnökkel a vámok hatásait elemeztük.
Senki nem fúr, pedig kiadták a jelszót.
Lénárt Viktorral, a Zero Emission Leadership Group alapító-vezetőjével beszélgettünk.