Gyorsult az infláció Csehországban

Áprilisban 2,9 százalékra gyorsult az éves infláció Csehországban a márciusi 2 százalékról - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal hétfőn Prágában. Az infláció elemzők által várt növekedését elsősorban az élelmiszerek, az alkoholos italok és az üzemanyagok árának emelkedése befolyásolta. Havi összehasonlításban a drágulás 0,7 százalékos volt.

Fontos jelzést küldött az üzemanyagokról Nagy Márton

Fontos jelzést küldött az üzemanyagokról Nagy Márton

„A jó irányba tett lépésként" értékelte Nagy Márton a Mol tegnapi lépését, miszerint az olajcég az összes töltőállomásán 10 forinttal csökkentette az üzemanyagok árát. Egy másik, fontosabb üzenetet is küldött a miniszter, ami alapján módosíthatja a régiós átlagba számított országok körét a kormányzat.

Felrobbant az olajár - Mi áll a háttérben, mire számítsunk a kutakon?

Felrobbant az olajár - Mi áll a háttérben, mire számítsunk a kutakon?

Elképesztő bizonytalanság figyelhető meg idén az olajáraknál, kifejezetten jelentős kilengések mentén alakultak az elmúlt bő két hónapban a nyugati benchmark termékek árai, nemrég nagyon meredek emelkedés bontakozott ki a piacon - de mégis mi hajtja a ralit? Többtényezős a történet, a következőkben igyekszünk utánajárni, hogy pontosan mire figyelhetek, mire számítanak és mit árazhatnak a befektetők és a szakértők, és hogy mit jelenthet mindez a hazai autósok számára.

Belsőégésű motorok betiltása: itt az EU-s fordulat

Belsőégésű motorok betiltása: itt az EU-s fordulat

Az európai parlamenti képviselők jóváhagyták a gépjárművek károsanyag-kibocsátásának csökkentését célzó új uniós szabályozást. Szemben az eddigi tervekkel, hogy teljesen a hibrid és elektoroms meghajtású autók felé tolják a piacot a lehető legrövidebb időn belül, most az Euro7-es szabályozással mentőövet dobtak a hagyományos motorú járműveknek. Jelentős fordulat ez ahhoz képest, hogy korábban már a teljes betiltást fontolgatták az uniós döntéshozók. Cserébe szigorúan beleszámítják a kibocsátási kvótákba a fékek, a gumikopás és akkumulátorok okozta környezeti terhelést is.

Virág Barnabás: 2022 végén az ország a pénzügyi válság előszobájába került

Virág Barnabás: 2022 végén az ország a pénzügyi válság előszobájába került

A februári kamatdöntő ülésen a 75 és a 100 bázispontos opciók ismét az asztalon lesznek - mondta Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az Indexnek, hozzátéve, hogy a januári inflációs adat érvet adhat a kamatcsökkentés átmeneti felgyorsításához, ugyanakkor a Fed és az EKB kamatcsökkentéseinek kitolódása a 75 bázispontos ütem megtartása mellett szól.

Olcsóbb lett az üzemanyag az idén? Mégis hogyan?

Olcsóbb lett az üzemanyag az idén? Mégis hogyan?

Januárban az üzemanyagok ára 0,5 százalékkal alacsonyabb volt, mint decemberben - derült ki a KSH pénteken megjelent inflációs statisztikájából. Az adat több helyen felhördülést okozott: hogyan lehet, hogy a jelentős jövedékiadó-emelés hónapjában olcsóbban tankolhattunk? Január végén a benzin ára már 600 forint körül, a gázolajé 630 felett volt, ezek 20-30 forinttal magasabbak, mint december elején. Az eset kiváló lehetőség, hogy belelássunk az inflációszámítás néhány érdekes aspektusába.

Megszólaltak az elemzők a vártnál sokkal jobb inflációs adat után

Megszólaltak az elemzők a vártnál sokkal jobb inflációs adat után

Majdnem hároméves mélypontra, 3,8 százalékra esett januárban a fogyasztói árak emelkedésének üteme – derül ki a KSH pénteki beszámolójából. Az adat ismét kellemes meglepetést okozott, hiszen az elemzők 4 százalék feletti értéket vártak. Ezzel 2021 februárja óta először került a jegybank célsávján belülre az infláció. Elemzők kiemelik, hogy a mutató a jegybank toleranciasávjába került, de közel sem biztos, hogy ott is marad.

Az oroszok szerint nem lesz gond az olajtermeléssel

Az oroszok szerint nem lesz gond az olajtermeléssel

Az orosz olajtermelés 2024-ban is stabil marad az energiaügyi miniszter szerint. A finomítói incidens után csökkent az export, de ellátási problémák nem várhatóak.

Nagy szükség van a hidrogénre a klímakatasztrófa elkerüléséhez, de nem állunk jól

Nagy szükség van a hidrogénre a klímakatasztrófa elkerüléséhez, de nem állunk jól

A hidrogén fontos szerepet játszik a szén-dioxid-mentesítésre irányuló globális törekvésekben. A Roland Berger "The Roaring '30s" című tanulmánya szerint 2030-ra a hidrogéntermelés világ szinten a jelenlegi 95 millióról évi 110 millió, 2040-re pedig várhatóan 240 millió tonnára emelkedik. Ehhez azonban ma kell megtenni a szükséges lépéseket.

Sokkot kapott a belső fogyasztás Magyarországon  – Fájdalmas volt a választási osztogatás

Sokkot kapott a belső fogyasztás Magyarországon – Fájdalmas volt a választási osztogatás

Látványosan nem tud talpra állni a magyar kiskereskedelmi forgalom: 2023-ban gyakorlatilag a 2021-es volument hozta végig, a 2022-es kiugrás pedig részben az üzemanyagár-stopnak, részben pedig a választás előtt kiosztott helikopterpénznek köszönhető. A fogyasztás drámai mértékben zuhant itthon miközben Európában a koronavírus-járvány utáni kilábalást követően sikerült szinten tartani a boltok forgalmát. 2024-ben jöhet a fordulat Magyarországon is, miután a dolgozók megkapják az emelt béreiket.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Nesze neked, ötéves szuperállampapír: tízmilliárdokat buktak a magyarok az értelmetlenné vált befektetésen
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.