„Nem hagy békén minket a kormány ezekkel az erőszakosan ránk kényszerített önkéntes vállalásokkal” – fakadt ki tegnap nekünk egy bankár. A tragikomikusan paradox mondat akkor szaladt ki a szájából, amikor kiderült: a kereskedelmi bankok sorra jelentik be, hogy teljesítik a kormány akaratát, és visszavesznek az elmúlt három hónap bankszámlaköltség-emeléseiből. A gazdaságpolitikai irányvonalhoz látványosan lojális pénzintézetek most joggal remélik, hogy a pénzügypolitika irányítói elégedettek velük, és egy időre nyugtuk lesz.
Gyakran belefuthatunk a közösségi oldalakon azokba a kommentekbe, amelyek a túlzott eladósodottságtól és emiatt a devizahiteles válság „megismétlődésétől” féltik a magyar családokat. Annyi igaz, hogy a héten is kiderült: soha nem látott összegben vettek fel hitelt a háztartások az elmúlt egy évben. Csakhogy ez kizárólag a nominális számok szintjén érvényes kijelentés, inflációval korrigálva merőben más megállapításra jutunk. Sőt, relatív eladósodottsági mutatóink alapján a hitelpiacunk alulfejlett, a hitelfelvétel egy viszonylag szűk réteg kiváltsága, a túlzott eladósodásnak össztársadalmi szinten a közelében sem vagyunk. Mutatunk most erről 10 ábrát, a témával Hitelezés 2025 konferenciánkon is foglalkozunk, érdemes regisztrálni a szakmai eseményre.
Váratlan fordulatot hoztak az új magyar lakáshitel-felvevők szempontjából is az amerikai elnök vámbejelentései: míg egy hónapja még inkább felfelé mutattak a kockázatok a lakáshitelek kamata szempontjából, most úgy felerősödtek a recessziós félelmek, hogy lefordultak a hozamok a kötvénypiacokon, ami enyhítheti a feszültséget a hitelek árazásában is. Bemutatjuk, mit ajánlanak most a hazai bankok az új hitelfelvevőknek, személyre szabott kalkulációhoz pedig a Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátorát ajánljuk.
Az elmúlt időszakban a közbeszéd egyik központi témája lett a magyarországi lakáshelyzet. A kormányzati intézkedések eddig alapvetően a lakáspiac keresleti oldalát támogatták, viszont az adatok azt mutatják, hogy indokolttá vált az új megközelítés, a kínálati oldalt is helyzetbe kell hozni. Ezt segíti elő a Magyar Fejlesztési Bank finanszírozásával, a Nemzeti Tőkeholding koordinációjában megvalósuló, most induló Lakhatási Tőkeprogram.
A lehető legkönnyebben elérhető bank kíván lenni az MBH Bank, ezért tavaly nagyobb mértékben bővítette ATM-hálózatát, mint az összes többi hitelintézet együttvéve - mondta a Portfolio-nak adott interjújában Ginzer Ildikó. Az MBH Bank standard kiszolgálásért felelős vezérigazgató-helyettese szerint a legkülönfélébb csatornák egymásra épülve vihetik oda a bankolást, ahol az ügyfeleknek arra szükségük van. A Portfolio közelgő Hitelezés 2025 konferenciáján is előadó banki szakember szerint fennmarad idén is a lakossági hitelezés lendülete, amelyben őket a Fundamentával kiépülő ökoszisztéma is érdemben támogatja.
Hároméves csúcsot döntött a magyar háztartások hitelfelvétele februárban, és abszolút történelmi rekordot ért el az elmúlt 12 hónapban. A lakáshitelek és a személyi kölcsönök kihelyezése is évi 40-50%-os bővülést mutat, ám a vállalati hitelezés továbbra is vergődik. A kamatmentes munkáshitel első két hónapjában 9800 fiatal kötött szerződést 38 milliárd forint összegben, kompenzálva ezzel a babaváró visszaesését – mutatják az MNB friss adatai. Közben a bankszámlák is dagadnak: utoljára 2022 februárja, a választások előtti családi szja-visszatérítések hónapja hozott akkora robbanást a háztartási látra szóló betétek egyenlegében, mint most az állampapír-kifizetések. A jegybank friss adataiból szemezgettünk, a hitelpiac aktualitásaival pedig május 22-ei Hitelezés 2025 konferenciánkon foglalkozunk részletesen, érdemes regisztrálni!
Yolande Barnes professzor, a University College London szakértője a brit ingatlanpiac kilátásairól és a lakásvásárlási stratégiákról osztotta meg gondolatait a Merryn Talks Money pénzügyi podcast legutóbbi adásában, ahol többek között a fiatal lakásvásárlókat is ellátta hasznos tanácsokkal - közölte a Bloomberg.
A Duna House közreadta havi tranzakciószám-becslését és jelzáloghitel előrejelzését, amely szerint márciusban országosan 12 200 lakóingatlan cserélt tulajdonost és 125 milliárd forint szerződéses összegben realizálódott lakáscélú jelzáloghitel.
Elindult az önkéntes kamatplafon, a csatlakozó bankoknál április 1. és október 31. között bizonyos feltételek teljesülése esetén legfeljebb 5 százalékos kamat mellett igényelhetnek lakáshitelt a fiatalok energiahatékony lakásra.
Míg 2024 elsősorban a tranzakciószámok emelkedéséről szólt a lakáspiacon, idén ez eltolódni látszik az áremelkedés irányába, és ez hatással van a lakáshitelezésre is - mondja Rajna Gábor. A Raiffeisen Bank lakossági vezérigazgató-helyettese a munkáshitel vártnál jobb teljesítményéről, a "PMÁP-földindulás" elmaradásáról és a bank új, többek között a fiatalokat megcélzó innovációiról is beszélt a Portfolio-nak. E témák egy része május 22-ei Hitelezés 2025 konferenciánkon részletesebben is terítékre kerül, érdemes mielőbb regisztrálni a rendezvényre.
A bankok közül az MBH Bank közölte elsőként, hogy elindítja a Magyar Bankszövetség tavaly novemberi vállalásának megfelelő, 5%-os kamatozású lakáshitelt a fiatalok zöld lakás vásárlása céljára. A 10 éves kamatperiódusú hitel kamata a futamidő első öt éve után ugrik fel a piaci szintre. A szektorban mindössze 12 milliárd forintnyi ilyen hitel folyósítására számít a hitelintézet, itt írtunk arról, miért gyengék a kezdeményezés idei piaci kilátásai.
Historikus mélypont közelébe, 1,29 százalékra csökkent a magyar bankrendszerben a 90 napon túl nem teljesítő lakossági hitelek aránya 2024 végére. Számottevő hitel-portfólióromlásra számított a piac az utóbbi évek gazdasági hullámvölgyei miatt, ám ez szerencsére nem következett be. Sőt, a Magyar Nemzeti Bank, a Központi Hitelinformációs Rendszer és a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar adatai egyaránt javulást mutatnak az utóbbi negyedévekben. A témával Hitelezés 2025 konferenciánkon is foglalkozunk, érdemes eljönni.
Jelentős bővüléssel indult az év a lakáshiteleknél a K&H friss összeállítása szerint, a pénzintézetnél megkötött lakáshitel-szerződések összege 36 százalékkal nőtt januárban az egy évvel korábbihoz képest. Az emelkedés elsősorban azzal magyarázható, hogy drágább lakásokra vettek fel hitelt az érintettek, a szerződések száma ugyanis még nem mutatott emelkedést idén januárban. A lakáshitelek átlagos összege 25 millió forint fölé emelkedett, ami 40 százalékos többletnek felel meg éves szinten.
A gyermekvállalás ösztönzésével és a saját ingatlantulajdon szerzésével kapcsolatban Magyarországon alkalmazott államilag támogatott hitelek bár újszerűnek hathatnak, valójában nem azok. Az 1940 és 1944 között használt támogatási forma, az Országos Nép-és Családvédelmi Alap (ONCSA) és ezen belül a házasodási kölcsön kísértetiesen hasonlít a jelenlegi babaváró hitelhez. Cikkemben az ONCSA működését mutatom be, illetve azt, hogy az mennyiben hasonlít vagy különbözik a jelenleg alkalmazott támogatási eszköz mechanizmusaihoz képest.
Impresszív növekedési számokat közölt az MBH Bank, különösen a lakossági üzletágban, amiben a Fundamenta tavaly lezárt felvásárlásának is jelentős szerepe van, de az organikus bővülés is rendkívül erőteljes volt. Két példa: a bank lakossági hitelállománya 37%-kal, piaci részesedése a lakáshitelezésben négyszeresére emelkedett 2024-ben. A bevételeket kissé megviselte ugyan a kamatkörnyezet csökkenése, ám a társaság korrigált adózás utáni eredménye így is csaknem elérte az egy évvel korábbit: 236 milliárd forint volt tavaly.
Éppen fél éve már, hogy Nagy Márton arra kérte a bankokat, szorítsák a lakáscélú hitelek THM-szintjét önkéntes alapon 5 százalék alá, miközben a piaci kamatok nagy része 6-7 százalék között volt és van. A Magyar Bankszövetség novemberi vállalása alapján a hitelek szűk körére vállalták végül a bankok a kamatkedvezmény alkalmazását, mégpedig az idén április 1-je és október 31-e közötti hét hónapra, amit a kormány elfogadott. A Magyar Nemzeti Bank nekünk adott válasza alapján tavaly az adásvételek mindössze 0,15 százaléka (vagyis kevesebb mint 200 tranzakció) felelt volna meg a hitelkonstrukció feltételeinek, de valamelyest alkalmazkodhat még a piac mindkét oldala. Az így is csekély esélyek ellenére most összefoglaljuk, mit lehet már tudni az új hitelről.
A legfontosabb eseményekről folyamatosan beszámolunk.
Veszélyben az élelmiszerellátás és az inflációs célok.
A vámtarifák előnyösek lehetnek azoknak a hazai iparágaknak, amelyek versenyeznek az importált termékekkel.
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Folytatódik a vámháború.